Kuidas olla uuel aastal tervem, energilisem ja õnnelikum?
| On dets.27,2021
Teadlased on välja uurinud, et jaanuaris on motivatsiooniga kõige kehvemad lood. Mõjutajaks on muidugi seljataha jäänud pidustused, mis tekitasid rahakotti paraja augu, aga tegid liiga ka tervisele, kui sai nauditud liigselt rasvast toitu ja alkoholi. Eks meie laiuskraadidel on kindel roll ka pikal pimeduse ajal, mil me sisemised energiavarud järjest vähenevad ja seeläbi üritame instinktiivselt jõudu kokku hoida.
Aasta algab tihti suure hurraaga ning antakse uusaasta lubadusi: hakkan tervislikumalt toituma, tegelen regulaarselt tervisespordiga, õpin ära uue võõrkeele, lõpetan suitsetamise ja alkoholi poole ei vaatagi. Ameerikas on väga populaarne ka jaanuar kui “alkoholivaba kuu”, mille tulemused kajastuvad veel ka pool aastat hiljem, mil alkoholi tarbimine on neil inimestel madalam, kes jaanuaris alkoholile nulltolerantsi kuulutasid.
Kahjuks püsib suurem motivatsioon ainult 2-3 nädalat ja siis tuleb tagasilangus, mis meid muserdab. Olgem ausad, oli see nii ju ka eelmisel aastal! Teadlased on uurinud uue harjumuse kinnistamist ja algsest 21 päeva juurest on jõutud 66 päeva juurde, mil uus harjumus peaks olema kinnistunud. Seega, kui soovid hakata hommikukohvi asemel jooma näiteks rohelist teed, siis pead vastu pidama veidi üle kahe kuu: selleks ajaks oled ilmselt juba unustanud, et oled kunagi üldse joonud hommikukohvi. Kuidas siis hoida jaanuaris üleval meeleolu ja motivatsiooni, mis viiks meid tervislikuma eluviisi juurde? Kuidas olla uuel aastal tervem, energilisem ja õnnelikum ning luua harjumusi tänu millele püsime rõõmsalt terved ka pensionieas? Uurisime lähemalt meie Eliksiiri tervisespetsialisti käest.

Muudatuste püsivaks läbiviimiseks on vaja tahtejõudu
Üks osa motivatsiooni hoidmisest on seotud psühholoogiaga ehk inimeste harjumuste jõuga ning meie endi uskumuste süsteemidega, kuidas me automaatselt mingeid asju teeme või kuidas teatud olukordades reageerime. Inimeste psühholoogia, eriti lubaduste, otsuste ja enese paremaks olemise juures, on naljakas asi. Ühelt poolt oleme väga suutlikud ja teadlikud, teiselt poolt laseme enda sissekujunenud mugavusel, hirmul või mis tahes muul psühholoogilisel mustril endas võimust võtta. Kindel on see, et muudatuste püsivaks läbiviimiseks on vaja tahtejõudu, et jääda kindlaks enda lubadustele. Kuid kuna tahtejõudu on meil ka kõige muu jaoks vaja, siis kuidas läheneda uusaasta lubadustele jätkusuutlikumal viisil? Kuidas vaadelda uueks aastaks antud lubadusi nii, et need võiksid pikemalt kestma jääda?
Tundub, et uusaasta lubadused on sellised, mida antakse andmise enda pärast ning esimeste takistuste tulles võetakse tagasi harjumuspärased tegevused. Eriti tehakse seda antud lubaduse esmakordse rikkumisega ja seejärel lastakse minna – nagunii sai ju rikutud. Sellest võib ka mõelda, et motivatsioon saab nö “otsa”. Eks elu on siiski muutlik ja niisamuti meie endi mõtted just antud lubaduste suhtes.
Detox Complex on puhastav supersegu hoolikalt valitud orgaanilistest külmkuivatatud oluliste toitainetega taimedest, mis toetab keha loomulikku puhastusprotsessi. C-vitamiin ja R-alfalipoehape on võimsad antioksüdandid, mis kaitsevad rakke vabade radikaalide kahjustuste eest. Maksimaalse kasu saamiseks tuleks toote kasutamise ajal ka tervislikult toituda.
Unusta kiirdieedid – võta eesmärgiks kestvad muudatused!
Tegelikkuses nõuab mis tahes lubaduse pidamine igakordset otsust lubaduse juurde jääda. Iga kord, kui magusaisu peale tuleb, on vaja endale meelde tuletada, et see komm ei ole ju meile parimaks hüvanguks ning seda pole ka eriti tarvis. On vaja ka seekord otsustada, et kommi ei söö. Ilma sellise otsuseta tundub meile, et mis sellest ühes kommis ikka nii väga on ja samas ”Ma tunnen ennast ikka küllalt kehvasti, nii et üks komm aitaks kindlasti meeleolu paranemisele kaasa.” Aga just sellisele mõtte konstruktsioonile on otsusekindlalt vaja vastu seista, just sellele harjumuspärasele “kommi-söömis-otsusele” on vaja vastu otsustades lubadusest kinni hoida. See on midagi, mille suhtes peame olema teadlikud ning ilma suuri pingeid endasse võtmata andma lihtsalt sammhaaval päev-päeva kaupa endast parima. Inimese suurim vaenlane on tema ise.
Meeleolu sõltub ka närvisüsteemi toimimisest: kas oleme oma närvisüsteemile piisavalt head toitu pakkunud. Esmalt muidugi tasuks meelde tuletada taldrikureegel ning unustada karmid kiirdieedid, mis nõuavad äärmuslikku pingutust. Kui peale dieedi pidamist jätkatakse samade toitumisharjumustega, mis tingisid esmase dieedipidamise vajaduse, siis jõuame peagi samasse kohta tagasi. Miks mitte siis kohe alguses võtta eesmärgiks kestvad muudatused igapäevases toitumises? Sellised muudatused, mida ei tule kutsuda dieediks, vaid mis on õiged toitumisharjumused ja sobivad igapäevaseks praktikaks.
Nii magneesium kui ka vitamiin B6 aitavad vähendada väsimust ja kurnatust ning aitavad kaasa normaalsele energiavahetusele ja närvisüsteemi talitlusele. Samuti aitavad nad mõlemad kaasa normaalsetele psühholoogilistele funktsioonidele.
Probiootikumid ja kehakaalu langetus: kuidas probiootikumid aitavad kaalu langetada?
07.04.2021Kaalu- ja meeleolu probleemid tulenevad peamiselt töödeldud toidust ja vähesest liikumisest
Kui vaadata kaasaegset maailma ja arutada inimeste toitumisharjumuste üle, siis võib järeldada, et inimeste kaalu- ja meeleolu probleemid tulenevad peamiselt kahest suurimast pahest. Esiteks – meie toidulaud koosneb liiga suures osas lihtsatest süsivesikutest – selliselt toitudes on liiga kerge endale liigseid kaloreid sisse süüa, samuti muudame keha energia tootmise protsessid nö mugavaks (anname ju talle lihtsat energiat). Väga suur oht on ka organism ilma jätta olulistest toitainetest, mida läheb organismi normaalseks igapäevaseks tööks vaja. Teise olulise asjana on vaja tähelepanelikult jälgida, millised lisaained sisalduvad meie igapäevases toidulauas. Ka need võivad nii kaalu- kui meeleolu probleeme tekitada. Järgides neid väikseid samme ja tehes väikesi muudatusi, aga jäädes neile igapäevaselt kindlaks, saavutame pikema aja jooksul märgatavaid tulemusi.
Teiseks, tihti käib suurem kaaluga kaasas ka vähene liikumine (olgu see siis istuva töö tõttu või ülekurnatud linnaelu ja liigse intensiivsuse tõttu). Lisaks kaalu reguleerimisele on liikumisel üks tähtsamaid rolle loomupäraselt süngete mõtete ja madala energiatasemega võitlemisel. Sestap on meie üleskutse – leidkem uuel aastal endale üks lemmik rutiin, kasvõi igapäevane 10-minutiline jalutuskäik, mida saab mugavalt teha. Uuel aastal – unustagem ära lohutustoidud, mis meis õnnetunnet nagu nii ei tekita või vänged antidepressandid – mingem parem metsa jalutama, jooksma või suusatama!
Puhdas+ Sport kollageen koos C vitamiini ja OptiMSM-ga on toode liikuvale inimesele lihaste, luude ja sidekoe tervise toetamiseks. Kollageen on oluline valk, mida leidub nahas, sidekoes, luudes, liigestes ja kõõlustes. Alates 30. eluaastast hakkavad organismi kollageenivarud vähenema. Kollageen aitab moodustada kõõluseid ja kõhresid, toetades nii liigeste tervist ja parandades nende liikuvust. Toode sisaldab hüdrolüüsitud (väiksemateks osadeks tehtud) kollageeni, et tagada maksimaalne imendumine ning MSMi ja C-vitamiini, mis aitavad kaasa kollageeni normaalsele moodustumisele.

Kuidas tõsta läbi toitumise oma elukvaliteeti?
Lisaks üleliigsete süsivesikute ja lisaaineid täis topitud valmistoitude välja jätmisele keskendume nüüd natuke igapäevasele normaalsele toitumisele.
Parimateks tasakaalustatud toitumise valikuteks vaimse tervise toetamisel ja depressiooni ennetamisel on kuulutatud Vahemeremaade ja DASH dieet. Mõlemas on rõhk puu- ja köögiviljarikkusel ning asendamatutel rasvhapetel, mis pärinevad oliiviõlist, pähklitest ja seemnetest. Rohkem kala kui liha, piimatooteid mõõdukalt ja rohkem hapendatud kujul, teraviljad vähetöödeldud (siinkohal tasub kindlasti eelistada mahetoodangut, sest värsked uuringud on näidanud, et teraviljatoodetes, mis on toodetud tavapõllumajanduses, leidub üsna palju taimekaitsevahendite (nt glüfosaat) jääke, mis omakorda mõjutavad meie meeleolu ja endokriinsüsteemi, aga põhjustavad ka kroonilisi haigusi).
Neis menüüdes ei ole valmistoitu, suhkru- ja rasvarikkaid küpsetisi ning alkoholi – peamiselt veini – tarbitakse vaid väikeses koguses. Vahemeremaade dieedi eeskujuks on 50-60ndatel Vahemere äärsetes piirkondades järgitud toitumisviis, kus enamik toitu kasvatati ise ning lähtuti hooajalisusest. DASH dieet on välja töötatud kõrge vererõhu langetamiseks ja järgib suures osas Vahemere soovitusi, kuid piirab oluliselt ka soola tarbimist.
Milliseid vitamiine ja toitaineid lisada enda menüüsse uuel aastal?
Tähelepanu tuleb kindlasti pöörata B-vitamiinidele, mida napib sageli meie toidulaual. Eriti kipub talvisel aja vajaka jääma foolhappest ehk toidus leiduvast folaadist, mille allikad on rohelised köögi- ja lehtviljad. B-12 vitamiin on tunnistatud närvisüsteemi toetajaks ja mille imendumine võib olla tihti häiritud. Mõlema puhul on oluline pöörata tähelepanu vitamiini tõhusamalt imenduvale vormile ja selleks on metüülvorm. Geneetiliselt esineb ka ensüümi puudus, mis ei luba foolhappe muutumist folaadiks, mis on keha poolt kasutatav vorm. B-vitamiine soovitatakse tarbida kompleksina. kuna nad töötavad närvisüsteemi toetavalt kõige paremini üheskoos.
Kalaõli sisaldab asendamatuid rasvhappeid, mida meie toidulaual napib, sest mereannid pole meie taldrikul kuigi sageli esindatud. Oomega-3 kalaõli on uuritud kui depressiooni ennetajat ja meeleolu hoidjat, lisaks vaigistab ta põletikku ning hoiab ära vere hüübimist. Kalaõli valikul tasub eelistada kvaliteeti ja jälgida tootja garantiisid õli puhtusele.
Meeleolu ja mälu parandab ka ginkgo-biloba ehk hõlmikpuu ekstrakt, mis aktiviseerib verevoolu. Lisaks on ta tugev antioksüdant, mis neutraliseerib vabade radikaalide kahjustusi ning ennetab seeläbi vananemisilminguid.
Meeleolu hoidmisel on suur osatähtsus liikumisel ja eks olegi jaanuaris spordiklubides rohkem rahvast, aga innustus kahaneb kiiresti juba veebruariks. Sageli on põhjuseks ka liiga intensiivne algus või liiga suured ootused. Meie keha ei taha väga suuri muutusi, vaid naudib mõõdukat edenemist, pisikesi samme, jõukohaseid ülesandeid. Neid tuleb osata märgata ning mitte unustada ka end tunnustamast. Ja seda mitte tordi ega maiustuste abil, vaid sellega, mis tõeliselt tuju parandab!
Ilusat tervise tugevdamise motivatsiooni aastat kõigile! Ilusaid kestvaid otsuseid!
Detox Complex 60 kaps. NORDIQ Nutrition
Puhastav supersegu hoolikalt valitud orgaanilistest külmkuivatatud oluliste toitainetega taimedest, mis toetab keha loomulikku puhastusprotsessi. C-vitamiin ja R-alfalipoehape on võimsad antioksüdandid, mis kaitsevad rakke vabade radikaalide kahjustuste eest. Maksimaalse kasu saamiseks tuleks toote kasutamise ajal ka tervislikult toituda.
-
30.00€Loe edasi
-
Ecolomega Kalaõli 200ml
Ecolomega on kõrgeima kvaliteedi ja puhtuse astmega oomega kalaõli, mis on toodetud värskest Taani sisevetest püütud vikerforellist. Tootes pole kalast saadud õli algset rasvhapete tasakaalu keemiliselt muudetud, mis tagab laia spektri forellis leiduvaid rasvhappeid: oomega-3, oomega-6, oomega 7 ja oomega -9. Asendamatud rasvhapped, mida see toode sisaldab, muudetakse kehas koehormoonideks, mis mängivad rolli paljudes rakkude regulatoorsetes funktsioonides.
-
28.99€Loe edasi
-
Folaat ( Metüülfolaat) 400mcg 50 kaps, Terranova (Vegan)
Terranova toodete valmistamisel on koostisosadena kasutatavad taimed kuivatatud külmkuivatamismeetodil, mis aitab säilita nende algse biokeemilise koostise. Taimede külmkuivatamine suurendab ka toitainete suuremat biokättesaadavust.
Folaat aitab vähendada väsimust ja kurnatust, osaleb rakujagunemise protsessis ja aitab kaasa paljudele muudele funktsioonidele. Folaat aitab kaasa ka kudede kasvule naise organismis raseduse ajal. Raseduse planeerimisel ja rasedatel soovitatakse tarbida 400mcg foolhapet päevas.
-
18.00€Lisa korvi
-
Ginkgo Biloba 60kaps
Hõlmikpuu ekstrakt parandab kogu keha verevarustust, eriti oluline on hõlmikpuu ekstrakt käte ja jalgade verevarustusele. Läbi verevarustuse parandamise, muutub tõhusamaks ka ajutuegevus ning paraneb mälu.
-
27.00€Lisa korvi
-
Magneesium + B6 100 tbl
Magneesium on üks olulisemaid mineraalaineid organismis. Magneesium toetab sadu ainevahetusprotsesse. B6-vitamiin aga soodustab magneesiumi imendumist.
Nii magneesium kui ka vitamiin B6 aitavad vähendada väsimust ja kurnatust ning aitavad kaasa normaalsele energiavahetusele ja närvisüsteemi talitlusele. Samuti aitavad nad mõlemad kaasa normaalsetele psühholoogilistele funktsioonidele. Magneesiumil on meie kehas mitmeid olulisi funktsioone. Magneesium toetab lihaste tööd, normaalset luustikku ja valkude sünteesi. Magneesium aitab hoida hambaid ja luid normaalsetena ning aitab kaasa elektrolüütide tasakaalule.
-
10.99€Loe edasi
-
Super B kompleks 30 kapslit Puhdistamo
- B-vitamiine on vaja selleks, et hoida närvisüsteemi ning hormonaalsüsteemi talitlust normaalsena
- B-vitamiinid toetavad vereringet ning immuunsüsteemi
- Vitamiinid B2, B3, B5, B6 ja B12 aitavad vähendada väsimust ja kurnatust
- B12-vitamiin ja folaadid aitavad säilitada normaalset homotsüsteiini taset, aitavad kaasa normaalsele vereloomele ja normaalsetele psühholoogilistele funktsioonidele
Meeskonnamängijatena toimivad nad kõige paremini üheskoos.
-
19.00€Lisa korvi
-