Uuring kinnitab, et kaalutõusu põhjuseks on liigne söömine, mitte vähene treenimine
| On märts31,2020
Alljärgnevast artiklist ei tuleks järeldada, et kaasaegsel linnakodanikul poleks vaja trenni teha. Artiklis viidatud uuringus tuuakse välja üldise rasvumisepideemia põhjused – arenenud riikide heaoluühiskondades on inimeste probleemid ülekaaluga tekkinud ennekõike ebatervislikumaks ja energiarikkamaks muutunud toidulaua tõttu, mitte seetõttu, et aastate jooksul ollakse vähem liigutama hakatud. See on traagiline tõdemus toiduainetööstuse poolt meile pakutavast toidust. See on tehtud odavaks, maitsvaks, ahvatlevaks, tekitab täiendavaid isusid ja selle tulemusena söödame ennast üleliigsete kaloritega.
Nüüd aga artikli juurde.
Maailmas ainulaadne energiakulu uuring: Amazonase vihmametsades elutsevad toiduks vajalikku küttiva, koguva ja kasvatava Shuari rahva lapsed ei kuluta oma igapäevaelus rohkem kaloreid kui Ameerika Ühendriikides elavad lapsed. Kuid nad kulutavad kaloreid erinevalt. Baylori ülikooli teadusajakirjas Science Advances avaldatud uurimuse kohaselt aitab see leid kaasa rasvumise ja metaboolsete haiguste globaalsete suundumuste mõistmisele ning mõningate müütide ümberlükkamisele.
Energiakulu seos füüsilise aktiivsuse ja immunoloogiliste väljakutsetega
“Talupojamõistus ütleb meile, et aina istuvam ja steriilsem eluviis, mille tulemuseks on madal igapäevane energia kulutamine, on peamine tegur, mis põhjustab USA-s ja mujal heaoluühiskondades elanike rasvumist ja ülekaalulisuse tõusu.” sõnas Baylori ülikooli antropoloogia abiprofessor, dr Samuel Urlacher. “Meie uuringu tulemused seavad selle mõttekäigu tõsise kahtluse alla. Tõestasime, et füüsiliselt aktiivse eluviisiga ning igapäevaselt immunoloogiliste väljakutsetega silmitsi seisvad Amazonase lapsed ei põleta tegelikult rohkem kaloreid, kui istuvama eluviisiga lapsed USA-s.”
“Energiakulu sarnasus viitab sellele, et inimkeha suudab erinevates olukordades energiavarusid paindlikult tasakaalustada,” ütles Urlacher. “Kokkuvõttes võib toitumisprotsessi ja globaalse ülekaalulisuse keskmes olla liigne söömine mitte liiga vähene liikumine. See saab sagedasti alguse just lapsepõlves.”
Uuring “Piirangud ja kompromissid reguleerivad lapseeas kulutatavaid energiakulusid” on avaldatud ajakirjas Science Advances.
Inimeste toitumisstandardite mudelid eeldavad, et harjumuspärane energiakasutus on seotud treeningute ja muude ainevahetust kiirendavate tegevustega. Need tegevused suurendavad igapäevast energiakulu ja põletatavate kalorite kogumahtu. Treenides rohkem, kulutate rohkem kaloreid. Kuid selle mudeli on üha sagedamini seadnud kahtluse alla erinevad uuringud, mis viitavad sellele, et inimese kogu päeva energiakulu on limiteeritud suhteliselt kitsas vahemikus. Treenides rohkem, kulutate vähem kaloreid muudele ainevahetuse toimingutele ja kalorite ülejääki ei teki. Siiani polnud ükski uurimistöö testinud neid kaht vastandlikku energiatarbimismudelit keerulistes tingimustes elavate laste seas.
Toitumise ja energiakulu innovatiivsed uuringumeetodid
Uurimaks, kuidas lapsed kaloreid kulutavad, kogusid Urlacher ja tema kolleegid 44 Amazonase vihmametsades elutseva ning toiduks vajalikku ise koguva ja kasvatava Shuari hõimu lapse (vanuses 5–12) energeetilisi andmeid ja võrdlesid neid USA ja Ühendkuningriigi tööstusühiskonnas elavate laste andmetega. Shuarid on rahvaarvult umbes 50 000 inimest, kes elavad Ecuadori isoleeritud Amazonase piirkonnas. Ilma juurdepääsuta kauplustele ja tööjõudu säästvale tehnoloogiale tuginevad nad endiselt elatuse hankimiseks naturaalsele eluviisile – jahipidamine, kalapüük, toidu kogumine loodusest ja aiandus.
Energiakulu mõõtmiseks kasutasid teadlased kullastandardite isotoopide jälgimise ja respiromeetria meetodeid. Mõlemat nüüdisaegset meetodit katsetati toimetulekupõhise kogukonna laste puhul esmakordselt. Selle uue teadmisega kaasnesid andmed kehalise aktiivsuse, immuunsuse aktiivsuse, toitumisseisundi ja kasvu kohta.
Tulemused kinnitavad laste energiakulude piiramist ja energiatarbe kompromisse.
Uuringus leiti, et:
- Shuari lapsed on ligikaudu 25% füüsiliselt aktiivsemad kui tööstusühiskonnas elavad lapsed.
- Shuari lastel on ligikaudu 20% suurem puhkeenergia kulu kui tööstusühiskonna lastel, kajastades ka immuunsussüsteemi kõrgendatud aktiivsust.
- Hoolimata suurtest erinevustest elustiilis ja energiakulu jaotuses, pole Shuari laste iga päev kulutatavate kalorite koguarv tööstusühiskonna laste omast märgatavalt erinev.
“Need avastused arendavad edasi varasemalt täiskasvanute seas läbi viidud uuringuid, tõestades, et energiakulu on piiratud ka lapsepõlves,” kinnitab Duke’i ülikooli evolutsiooniantropoloogia dotsent, PhD doktorant Herman Pontzer.
Teadlased väidavad, et kuna energiapiirangu aluseks olevad kompromissid võivad sageli füüsilist kasvu piirata, mõjutab selline piirang lapsepõlve kasvu aeglustumise ja sellega seotud suurenenud riski rasvumisele täiskasvanueas ja metaboolsete haiguste (nt 2. tüüpi diabeet ja hüpertensioon) tekkeks. Täpsemalt viitavad leiud sellele, et kõrge füüsiline ja immuunne aktiivsus võib vähendada kasvamiseks vajalikku energiat isegi siis, kui toitu on küllaldaselt.
Kiire muutumine toitumises ja suurenenud energiatarbimine mõjutavad kaalutõusu
Uuringu peamiseks teesiks on, et kiire muudatus toitumises ja suurenenud energiatarbimine (mitte füüsilise aktiivsuse või nakkushaiguste surve vähenemine) võivad otseselt mõjutada globaalset kaalutõusu. “Sellegipoolest – treening on tervise ja kehakaalu reguleerimisel kriitilise tähtsusega, arvestades selle mõju söögiisule, lihasmassile, kardiopulmonoloogilistele funktsioonidele ja paljudele teistele teguritele,” ütleb Urlacher. “Meie uuringu tulemused ei muuda varasemaid liikumissoovitusi. Kõik inimesed peaksid liikuma vastavalt soovituslikule päevase füüsilise aktiivsuse tasemele.”
Miski pole lõplik
Teadlased tunnistavad, et on olemas mitmeid võimalusi oma uuringu parandamiseks tulevikus. Muuhulgas laste laiem vanusevahemik, täiendav uuringupopulatsioonide võrdlemine, majanduse arengud ja elustiili varieeruvust käsitlevate aegrealiste andmete kogumine ühe üleminekuga rahvastiku piires. Oluline on, et autorid otsivad jätkuvalt võimalusi oma avastuste rakendamiseks Shuari ja ka kogu maailma elanikkonna tervise parandamiseks.
Urlacher, Shuaride pikaajalise elu- ja terviseprojekti kaasautor, on alates 2011. aastast elanud koos Shuaridega üle 25 kuu.
“Ma tõesti hoolin Shuari rahvast,” ütles Urlacher. “Teadus on põnev, kuid lõppkokkuvõttes loodame, et meie uurimistöö aitab parandada tervist Shuaride seas, USA-s ja mujal maailmas.”
Allikas: medicalexpress.com