Ülesöömine: tagajärjed, põhjused ja leevendus
| On dets.22,2020
Ülesöömine on lihtne, eriti kui saadaval on ebatavaliselt maitsev sööki. See on lihtne ka seetõttu, et on palju tegureid, mis põhjustavad meie ülesöömist, sealhulgas stress ja liiga kiire söömine- mõlemat me tõenäoliselt kogeme või teeme peaaegu iga päev.
Õnneks on palju taktikaid, mille abil saad ülesöömise lõplikult peatada, alates söömise aeglustumisest kuni keha näljahädade tunnetamiseni. Kasuta neid näpunäiteid, et oma söömine õigele teele tagasi viia ning et saaksid end ülesöömise ja pettumuse asemel toita ja küllastada
Olenemata sellest, kas oled kodus või väljas, lõputud maitsvad toiduvalikud ja kiirete suupistete laialdane kättesaadavus on lihtne tee hõlpsaks ülesöömiseks. Kui sa ei tea portsjonite suurust, võib ülesöömine kergesti kontrolli alt väljuda ja põhjustada mitmesuguseid negatiivseid tagajärgi tervisele.
Üks viis selle harjumuse kontrolli alla saamiseks on kõigepealt mõista, kuidas ülesöömine sinu keha mõjutab. Vaatame lähemalt, kuidas tulla tagasi reele peale ülesöömist ning mis on ülesöömise tagajärjed.
Ülesöömise vältimine: mõtle tulevikule
Kui sind ümbritseb kogu aeg ebatervislik toit, võib olla lihtne süüa kogu päeva, olenemata sellest, kas sul on nälg või mitte. Selle kiusatuse vältimiseks on üks viis: mõtle, kuidas tunned end pärast liiga palju söömist – nagu ka need ajad, kui tead, et kõht on täis, kuid taldrikul on endiselt toitu.
Samamoodi võimaks taktikaks on mõelda, kuidas tunned end, kui sa ei söö toitu üleliia palju. Pea igal juhul tunned end uhke, õnneliku ja rahulolevamana, kui oleksid asjatult järele andnud.
Söö aeglasemalt
Kõhul võtab aega, et öelda oma meelele, et oled täis, sest küllastustunde protsess võtab aega.
“Mao venitusretseptorid aktiveeruvad toidu või veega täitumisel; need annavad ajust märku otse soolestikku ja ajutüve ühendava vagusnärvi kaudu. Hormonaalsed signaalid eralduvad, kui osaliselt seeditud toit satub peensoolde, ” selgitab Harvard Healthi kaastöötaja Ann MacDonald.
Soolestikust ajju signaalide saatmise protsess võib kesta 5-20 minutit, mistõttu on oluline süüa aeglasemalt. Liiga kiire söömine on kindel viis end üle süüa, sest saame selle märguande alles pärast seda, kui oleme juba liiga palju söönud.
Järgmine kord, kui sööd, määra taimer 20 minutiks ja vaata, kui kaua sul täiskõhutunde jaoks kulub, pöörates suurt tähelepanu vihjetele, mida keha sulle saadab. See annab ligikaudse ülevaate sellest, kui kaua võtab keha täiskõhutunne aega, mida saad tulevikus ülesöömise peatamiseks kasutada. Jätka söömist aeglaselt, kuni märkad, et kõht on täis.
Pane tähele, et II tüüpi diabeediga inimesed ei pruugi saada samu näljahäireid, mis muudab selle taktika vähem efektiivseks.
Söö mõistlikult
Teel olles sööme tihti autos hommikusööki, kiirustame oma lauas lõunasööki ja nosime õhtusööki, vaadates samaaegselt oma lemmiksaateid. Kõigis nendes olukordades pole tähelepanu pööratud toidule, mida sööd. See on juhitud autojuhtimisele, töötamisele või televiisori vaatamisele, mis võib põhjustada ülesöömist.
Kui sa ei pööra oma kehale tähelepanu, on lihtne mööda vaadata vihjest “Ma olen näljane” – nagu ka siis, kui sööd liiga kiiresti.
Kehtesta reegel, et sööksid vähemalt ühe söögikorra päevas ilma midagi muud tegemata. Pane tähele erinevust oma küllastustunde (täiskõhutunde) äratundmises ja rahulolus. Suurenda seda aeglaselt kahe toidukorrani iga päev ja lõpuks kõigi kolme toidukorrani.
Toeta seedimist probiootikumidega. Probiootikumid sisaldavad piimhapet tootvaid baktereid, näiteks laktobatsille ja bifidobaktereid, mis tasakaalustavad soolestiku mikrofloorat.
Seedeprobleemid: kõhukinnisus, gaasid, kõhulahtisus. Heade bakterite arvu tõstmisega saab tuua tagasi tasakaalu mikroflooras ja leevendada seedeprobleeme.

Stress kontrolli alla
Stress ei põhjusta kehale mitte ainult füüsilisi häireid, põhjustades kõike alates kroonilisest kõrgest vererõhust ja kõhulahtisusest kuni peavalude ja rinnavaluni, vaid põhjustab ka liigset söömist.
Stressi käigus vabaneb organismi kortisooli, mis suurendab söögiisu. Olenemata sellest, kas oled näljane või mitte, ihkab keha toitu ja selle nälja kustutamiseks on vaja süüa. Paljudel juhtudel sööd lõpuks rasvast ja suhkrurikast toitu, mis muudab ülesöömise veelgi hullemaks.
Söö enne, kui oled näljane
See idee võib tunduda veider, kuid ülesöömist aitab ennetada vahepala söömine enne suuremat toidukorda.
Olles liiga näljane söömise ajaks, võib olla näljast kerge iiveldus või peavalu. Suure näljatunde korral võid süüa isegi ebatervislikumat toitu, sest tõenäoliselt sööd kõige esimese ettejuhtuva asja, mille leiad; unustad tervisliku õhtusöögi valmistamiseks jaoks aja võtmise.
Enamik inimesi kipub sööma iga päev umbes samal kellaajal. Enne iga söögikorra söömist säti telefonis üks tund ette äratus, et mäletaksid tavalisest varem juba natuke näksida, et vältida ülesöömist. Peagi märkad kiiresti, et teed tõenäolisemalt ratsionaalseid tervislikke valikuid selle osas, mida ja kui palju sööd.
Anna endale aega
Mitu korda oled oma taldrikule alla vaadanud, teades, et kõht on täis, ja oled selle ikkagi lõpetanud? Kui oled lõpetanud, tunned end täis ja oled enda peale pahane: miks ma ülejäänud küll veel ära sõin? Mul polnud seda vaja ja nüüd tunnen end ka halvasti. Tänu meie vajadusele, kohese rahulduse järele, on toidule koheselt raske vastu panna. Kuid andes endale aega otsustada, võib see olla just see, mida vajad, et end mitte üle süüa.
Järgmine kord olles hetkes, kui sööd tavaliselt rohkem ning tead, et ei tohiks, peatu 10 minutiks. Anna endale aega otsustamiseks, kas soovid ülejäänud taldrikul olevat toitu ära süüa. Peaaegu iga kord saad hea meelega ülejäänud toidu säilitada, kui sinu 10 minutit on möödunud.
Pööra tähelepanu kõigile oma näljahädadele
Kui märkad juba “kõhu möirgamist”, võid seada ennast ülesöömiseks valmis, sest see on signaal, et oled liiga suures näljas. Küll aga me kõik ei koge samu näljahäireid. Mõnikord ilmneb see äkki tekkiva peavalu või halva tujuna. Toitumisspetsialist ütleb: “Ma tean alati, et mul on nälg, kui ma mõnuga-mõnuga tegelen, ja äkki on see, millega ma mõnuga tegelen, nördima või suisa vihale ajav.”
Selle teadmine, kuidas nälg sinu kehas võib ilmneda, on võti nälja äratundmiseks enne, kui on liiga hilja ja käes on suurem nälg.
Näljasignaalid hõlmavad järgmist:
- Korisev kõht
- Iiveldus
- Peavalu
- Madal energia
- Äkitselt ärrituv (“hangry”)
Pane tähele, milliseid näljahäireid koged iga kord enne kui sööd. Aegamisi avastad, mis tähendab “olen näljane” sinu keha jaoks, võimaldades pigem süüa kohe, kui oodata kauem, olles juba raevukas, ja on tõenäoline, et sööd üle.
Lõpeta ülesöömine
Võib-olla on raske öelda “ei”, kui toit on otse sinu ees – ja nii lihtne on ignoreerida seda täielikku tunnet ja süüa, kuni olete nii täis, et pead sõna otseses mõttes pikali heitma, sest istudes või seistes on valus. Nende lihtsate näpunäidete abil peatad ülesöömise tsükli lõplikult. Testi igat nippi, et näha, mis sulle kõige paremini sobib, ja siis jää sellele kindlaks. Kui see harjumuseks saab, ütled suurema tõenäosusega ei toidule, kui oled juba täis.

Tänapäeval on üha laiemalt levivad nn „elustiilihaigused“, mille põhjustajateks peetakse inimeste ebatervislikku elustiili ja toitumist. Dr. Ohhira on tunnustatud Jaapani teadlane, kes on enam kui 20 aasta pikkuse teadustöö tulemusena töötanud välja toidulisandite tootesarja, mis taastab täiuslikult inimorganismi optimaalse tasakaalu. Dr. Ohhira probiootikumid on segu probiootikumidest (piimhappebakterid) ja prebiootikumidest. Dr. Ohhira probiootikum on 100% looduslik toidulisand.
ÜLESÖÖMISE TAGAJÄRJED
Ülesöömine võib soodustada liigset rasva kehas
Sinu päevane kalorite tasakaal sõltub sellest, kui palju kaloreid tarbite, võrreldes sellega, kui palju kulutate.
Kui sööd rohkem kui kulutad, on see tuntud kui kalorite ülejääk. Sinu keha võib neid täiendavaid kaloreid rasvana salvestada.
Ülesöömine võib olla eriti problemaatiline liigse keharasva või rasvumise tekkeks, sest võid tarbida palju rohkem kaloreid kui vaja.
See tähendab, et valgu liigtarbimine ei suurenda tõenäoliselt keha rasva ainevahetuse tõttu. Süsivesikutest ja rasvadest pärinevad liigsed kalorid suurendavad keharasva palju kergemini.
Liigse rasva suurenemise vältimiseks proovige enne kõrgema süsivesikute ja rasvasisaldusega toitude söömist täita keha valguvajaduse.
KOKKUVÕTE
Ülesöömine on tihedalt seotud liigse keharasva ja rasvumisega, kuna sinu keha on kalorite ülejäägis. Rasvade kasvu vältimiseks keskendu söögi ajal lahjadele valkudele ja tärkliseta köögiviljale.
Ülesöömine võib häirida nälja reguleerimist
Sinu päevane kalorite tasakaal sõltub sellest, kui palju kaloreid tarbite, võrreldes sellega, kui palju kulutate.
Kui sa pole mõnda aega söönud, suureneb greliini tase. Siis, kui oled söönud, ütleb leptiini tase sinu kehale, et see on täis.
Kuid ülesöömine võib selle tasakaalu rikkuda.
Rasva-, soola- või suhkrurikaste toitude söömine vabastab hea enesetundega hormoonile nagu dopamiin, mis aktiveerivad teie ajus naudingukeskused.
Aja jooksul võib teie keha seostada neid naudinguelamusi teatud toiduainetega, mis kipuvad sisaldama palju rasva ja kaloreid. See protsess võib lõpuks tühistada näljatunde reguleerimise, julgustades teid sööma pigem lõbu kui nälja pärast.
Nende hormoonide häirimine võib käivitada igavese ülesöömise tsükli.
Selle efekti saab neutraliseerida, jagades teatud head toitu ja süües neid aeglasemas tempos, et teie keha saaks oma täiskõhutunnet registreerida.
KOKKUVÕTE
Krooniline ülesöömine võib tühistada hormoonid, mis kontrollivad täiskõhutunnet ja nälga, mistõttu on raske kindlaks teha, millal teie keha toitu vajab.
Ülesöömine võib suurendada haigestumise riski
Kuigi juhuslik ülesöömine tõenäoliselt pikaajalist tervist ei mõjuta, võib krooniline ülesöömine põhjustada rasvumist. Omakorda on see tingimus pidevalt näidanud, et see suurendab haigusriski.
Rasvumine, mille kehamassiindeks (KMI) on 30 või üle selle, on metaboolse sündroomi üks peamisi riskitegureid. See seisundiklaster suurendab südamehaiguste ja muude terviseprobleemide, nagu diabeet ja insult, võimalusi.
Metaboolse sündroomi näitajate hulka kuuluvad kõrge rasvasisaldus veres, kõrgenenud vererõhk, insuliiniresistentsus ja põletik.
Insuliiniresistentsus ise on tihedalt seotud kroonilise ülesöömisega. See areneb siis, kui liigne suhkrusisaldus teie veres vähendab hormooni insuliini võimet salvestada rakkudes veresuhkrut.
Kui seda ei kontrollita, võib insuliiniresistentsus põhjustada II tüüpi diabeedi.
Nende seisundite ohtu saate vähendada, vältides kõrge kalorsusega, töödeldud toitu, süües rohkesti kiudainerikkaid köögivilju ja vähendades süsivesikute osade suurust.
KOKKUVÕTE
Krooniline ülesöömine võib soodustada ülekaalulisust ja insuliiniresistentsust, mis on kaks peamist metaboolse sündroomi riskifaktorit – seisundite klaster, mis suurendab südamehaiguste, insuldi ja diabeedi riski.
Biolatte Original – on ehtne ja originaalne piimhappebaktereid sisaldav toidulisand, mis aitab tugevdada organismi vastupanuvõimet. Sobib kasutamiseks soolestikuprobleemide ennetamiseks ja leevendamiseks, sest hoolikalt valitud inimspetsiifilised bakteritüved tugevdavad soolestiku mikrofloorat. Toodab organismis looduslikke antibiootikume.
Ülesöömine võib põhjustada iiveldust
Regulaarne ülesöömine võib põhjustada ebamugavaid iivelduse ja seedehäireid.
Täiskasvanu kõht on umbes surutud rusika suurune ja tühjana mahutab see umbes 75 ml, kuigi see võib laieneda umbes 950 ml hoidmiseks.
Pane tähele, et need numbrid erinevad teie suurusest ja sellest, kui palju te regulaarselt sööte.
Kuigi arvukad käsimüügiravimid võivad neid seisundeid ravida, on parim viis reguleerida oma portsjonite suurust ja süüa aeglasemalt, et kõigepealt neid sümptomeid vältida.
Kui sööd suurt sööki ja hakkad jõudma oma kõhu ülemise piirini, võib tekkida iiveldus või seedehäired. Rasketel juhtudel võib see iiveldus põhjustada oksendamist, mis on sinu keha viis mao ägeda rõhu leevendamiseks.
KOKKUVÕTE
Äge ülesöömine võib põhjustada iiveldust ja seedehäireid, kuna suures koguses toitu satub sinu maosse ja see kahjustab seedesüsteemi.
Ülesöömine võib kahjustada aju tööd
Aja jooksul võib ülesöömine kahjustada ajutegevust. Mitmed uuringud seovad eakate täiskasvanute pideva ülesöömise ja rasvumise vaimse langusega, võrreldes nendega, kes ei söö üle.
Ühes vanemate täiskasvanute uuringus leiti, et ülekaal mõjutas mälu negatiivselt võrreldes normaalkaaluliste inimestega.
Arvestades, et sinu aju sisaldab umbes 60% rasva, võib tervislike rasvade nagu avokaado, pähklivõi, rasvane kala ja oliiviõli söömine aidata vaimset allakäiku ära hoida.
KOKKUVÕTE
Krooniline ülesöömine ja rasvumine on vananemisega seotud väikese kognitiivse langusega, kuigi selleks on vaja veel täiendavaid uuringuid.
Ülesöömine võib põhjustada liigseid gaase ja puhitust
Suures koguses toidu söömine võib sinu seedesüsteemi kurnata, vallandada gaasid ja puhitust. Gaasi tootvad tooted, mida inimesed kipuvad üle sööma, on vürtsikad ja rasvased toidud, samuti gaseeritud joogid nagu sooda. Oad, teatud köögiviljad ja täisteratooted võivad samuti toota gaasi, ehkki neid ei sööda nii tihti.
Liigseid gaase ja puhitusi saate vältida, kui sööd aeglaselt, oodates pärast sööki vedelike joomist ja vähendades gaasiliste toitude portsjonit.
KOKKUVÕTE
Suures koguses vürtsikate ja rasvaste toitude söömine, samuti kihisevate jookide nagu sooda joomine võib põhjustada gaase ja puhitust.
Limaskestade hea seisukord on soolestiku tervise alus. Biolatte Boulardii kaitseb ja parandab kahjustunud limaskesta. Limaskestad peavad olema terved, et haigustekitajad ei pääseks vereringesse. Seetõttu on boulardii eriti vajalik nakkusrohketel perioodidel, haiguse ajal ja ka järgselt. Muul ajal on ta kasulik organismi tugevdamiseks, soolestiku mikroobidele terve kasvupinnase loomiseks jne. Eriti populaarne ka beebide seedeprobleemide, gaasivalude ja haigusnähtude leevendamiseks.
Biolatte firma filosoofia on see, et tervis on nagu kolmainsus – aju, keha, seedimine või siis vaim, hing ja ihu. Kui neist kolmest üks ei toimi õigesti, siis on häiritud ka teise kahe toimimine.
Oluline on aru saada, et soolestiku mikroflooral ja organismi limaskestadel on täita tähtis ülesanne, et meie keha oleks ja püsiks terve. Kui limaskestad erinevatel põhjustel saavad kahjustada, siis läbi kahjustunud kohtade võivad organismi sattuda erinevad haigustekitajad.
Ülesöömine võib sind uniseks teha
Pärast ülesöömist muutuvad paljud inimesed loiuks või väsinuks Selle põhjuseks võib olla reaktiivne hüpoglükeemia, mille korral sinu veresuhkrud langevad vahetult pärast suure söögikorra söömist.
Ehkki põhjus pole täielikult mõistetav, arvatakse, et see on seotud liigse insuliini tootmisega.
Madal veresuhkur on tavaliselt seotud selliste sümptomitega nagu unisus, loidus, kiire pulss ja peavalud.
KOKKUVÕTE
Ülesöömine võib põhjustada mõne inimese unisuse või loiduse. Selle põhjuseks võib olla liigne insuliini tootmine, mis viib madala veresuhkru tasemeni.
Kasutatud allikas: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-stop-overeating