Retseptid korras seedimise heaks
| On aug.05,2020
Korrapäratu seedimine võib rikkuda sinu elukvaliteeti. Tegelikult mõjutab seedimine ka palju rohkemat kui lihtsalt ebamugavustunne kõhus. Kui seedimisprotsess on häiritud, siis mõjutab see kogu organismi. Seetõttu ei saa seedeelundkonna tervise tähtsust üle hinnata.
Kui menüü on kiudainetevaene, tekib kõhukinnisus. Tavameditsiin peab normaalseks aga seda, kui kõht käib läbi üle kolme päeva. Toitumisteraapia seisukohalt peaks see toimuma iga päev, veelgi parem mitu korda päevas.
Peamised probleemid seedimisel on gaasid, kõrvetised ja kõhuvalu, rõhumistunne kõhus pärast sööki, lisaks ka refluks ehk toidu tagasiheide – viimane tekitab söögitoru alumises osas kõrvetisi.
Kas teadsid? Korrapäratu seedimine on alus allergiatele, nõrgale immuunsüsteemile, haigustele, väsimusele ja paljudele muudele terviseprobleemidele.
Kogusime kokku retseptid, millega saad enda seedimist parandada ja toetada looduslikult lihtsal viisil.
Mõned nipid, kuidas enda seedimist korda saada:
Magusad toiduained – maiustused, koogid ja puuvili peaksid olema eraldi söödavad vahepalad. Neid on väga sobiv tarbida oodeteks näiteks umbes 30 minutit enne põhisööki, aga mitte vahetult pärast valgutoitu, nii nagu paljudel tihti kombeks on. See kehtib eriti just kiirelt fermenteeruvate viljade (marjad, mango, melon, papaia, virsik, pirn, õun) ja kommide kohta.
Piimatooteid soovitatakse tarbida teistest toitudest täiesti eraldi, see kergendab nende seedimist.
Sooleseina ärritajad võivad olla näiteks nisugluteen ja muud allergiat põhjustavad toiduained, liigne alkohol, kohv, tee.
Põletikuvastased aspiriinitaolised preparaadid kahjustavad soole limaskesta. Võimalusel vähenda nende tarbimist.
Väldi ülesöömist: ebasoovitavate külaliste kasv sooletraktis ärritab ja nõrgestab limaskesta ning suurendab selle läbilaskvust.
Söö loomset valku – liha, kala või muna – koos köögiviljaga, süsivesikurikkaid toite nagu kartulit, riisi või pastatooteid samuti koos köögiviljaga, kuid mitte loomse valguga, ning teie seedevaevused vähenevad.
Oluline on süüa regulaarselt ja mitte liiga harva, hea oleks näiteks kolm põhitoidukorda ja kaks vahepala päevas. Nii väldid ülesöömisi ning langetad kehakaalu.
Seedehäirete korral on soovitav vähendada menüüs lihatoitude osakaalu, nende asemel võiks tarbida rohkem aed- ja teraviljatoite.
Hea teada: reflukstõve põhjuseks on enamasti ülesöömine ja täis kõhuga magamaminek, samuti söögitoru kinnisti ehk sfinkteri toonuse langus.
Probiootikumid teevad sinu kõhule pai!
Lisaks menüü muutmisele võivad seedimise toetamisel vajalikuks osutuda ka maohappe- või seedeensüümide lisandid. Samuti tuleb vajadusel tarvitada toidulisandeid, mis sisaldavad sooletrakti tervise tagamiseks vajalikke toitaineid, näiteks probiootikume.
“Abiks kõrvetistele”
See smuuti retsept sisaldab kõike, mis aitab leevendada kõrvetisi. Näiteks keefir on palju happelisem kui jogurt. See on soolestiku jaoks suurepärane toit, kuna selles on tavaliselt vähemalt kümme elusat ja aktiivset bakteritüve, samas kui enamikus jogurtites on tavaliselt ainult kolm. Ingver on suurepärane seedetrakti tugevdaja. See suurendab ensüümide vabanemist kõhunäärmest, mis hoiab ära kõrvetised.
Vaja läheb:
- 1 klaas keefirit
- väike jupp ingverit
- peotäis kirsse
- 2 tl linaseemneid
“Salat, millega unustad kõhukinnisuse”
Hapukapsas on tõeline looduslik imerohi, mis aitab kaasa seedimisele, sest sisaldab ohtralt probiootikume.
Kui tavapäraselt sööme hapukapsast jõulude ajal raske prae kõrvale, siis nüüd proovi hoopis seda värsket ja suvist salatit.

Vaja läheb:
- 500 g hapukapsast
- 1 granaatõun
- 100 g beebiporgandeid
- ⅕ paprikat
- peotäis kreeka pähkleid
Valmistamine
Soovi korral lisa juurde: avokaado, kanafilee praetuna oliiviõlis
Lisa hapukapsas kaussi ning haki juurde kõik ülejäänud koostisosad. Serveeri koos kanafilee või avokaadoga.
PS! Oliiviõli on seedimise heaolu tagamiseks juba pikka aega soovitatud. See vabastab mao sisu aeglaselt ja järk-järgult kaksteistsõrmiksoolde, mis pikendab täiskõhutunnet.
“Kõhuvalust priiks”
Ananassi soovitatakse kasutada ka erinevate sooleprobleemide ja haavandite korral. Probiootikumide tõttu on jogurt üks paremini seeditavaid toite. Need tugevdavad immuunsussüsteemi ja aitavad hoida soolestiku baktereid tervena ning säilitada soolestiku talitlust.
Lisaks soovitatakse päevas ühe mango söömist, sest see parandab soolestiku tervist, aidates samal ajal vähendada rasva kehas ja kontrollida veresuhkrut.
Proovi seda kreemjast smuutikaussi ja tunnetad vahet enda enesetundes.
Vaja läheb:
- ⅓ ananassi kuubikuid
- ¼ mango kuubikuid
- klaas maitsestamata jogurtit
- peotäis india pähkleid peale puistamiseks
Valmistamine
Blendera omavahel kõik koostisosad ja söö otse kausist lusikaga!
