Kuidas kaitsta ennast putukate eest looduslike vahenditega?
| On juuli06,2020
Esmaseks putukatõrje meetmeks võiks olla alati keha katmine riietega. Näiteks puugid paistavad välja heledatel liibuvatel ning pikkade säärte ja varrukatega rõivastel. Sääskede puhul on soovitav kanda avaraid pikkade säärte ja varrukatega rõivaid ning võimalusel kasutada sääsevõrke. Kui aga päike lõõmab taevas on enese riietega katmine raske ja vaevaline ning appi tulevad putukatõrjevahendid.
Suvel on matkal või kalal käimine populaarne tegevus. Metsa vahel või veekogu peal on aga tüütuid putukaid kõige rohkem. Lisaks sellele, et putukad on tüütud, levitavad nad ka viiruseid ja haigusi, mistõttu tasub teada, kuidas end nende eest õigesti kaitsta – ilma mürgiste ainete ja tervist kahjustamata.
Putukatõrjevahendite vallas on järjest populaarsemad tooted mis on sõbralikud nii naha kui ka keskkonna vastu, sobides rasedatele ja beebidele ning olles samal ajal looduslikud ja säilitades enda efektiivsed putukaid tõrjuvad omadused.
Looduslikud õlid ei sisalda mürgist DEETi
Nahale määritavad sääsetõrje kreemid/geelid ning peale piserdatavad spreid sisaldavad enamasti DEETi (sünteetiline ühend), mis on välja töötatud 1940-ndatel aastatel USA sõjaväe poolt ning mida kasutati Teises maailmasõjas ka närvimürgina. Mitmed hiljutised uuringud ongi seadnud kahtluse alla DEETi ohutuse pikaajalisel kasutamisel (eriti laste peal). Õnneks on viimase paarikümne aasta jooksul välja töötatud mitmeid efektiivseid looduslikku päritolu alternatiive. Närvimürgina tuntud DEETi sisaldavad tooted võivad põhjustada iiveldust, oksendamist, kõhuvalu ja isegi teadvuse kaotust, seega soovitame võimalusel vältida DEETi sisaldavate toodete kasutamist.
Eliksiiri Ökoapteekis on saadaval looduslik sääsesprei kogu perele. MozziWatch Spray sisaldab vaid looduslikku toimeainet – sidruneukalüptiõli. Antud sääsesprei on DEETi vaba, ei jäta jälgi riietele ning on meeldiva lõhnaga. Ideaalne kaaslane terveks suveks!
Lihtsamad vahendid on mitmesugused eeterlikud õlid, mis on üsna tugeva lõhnaga, mistõttu putukad ei taju enam soojaverelise keha lõhna. Sel otstarbel võib end kokku määrida või peale piserdada sidruni-, lavendli-, nelgi- või eukalüptiõliga segatud vett või kookosõli. Ka mõnede taimede lõhn ei meeldi sääskedele. Väidetavalt on sellised taimed sidrunmeliss, salveilehed, ka kreeka pähkel.
Münt verejanuliste putukate vastu!
Münti saab kasutada odava ning tõhusa ent samas mittetoksilise putukatõrjevahendina. Eriti hea on see näiteks sääskede, sipelgate ja kärbeste peletamiseks. Putukatõrjevahendina saab seda erineval kujul kasutada nii toas kui aias. Eeterlik mündiõli aitab nautida sul suve ja lõhnab mõnusalt, meenutades lapsepõlves joodud värsket piparmünditeed. Omatehtud putukatõrjevahendi valmistamiseks läheb vaja veidi piiritust ja mündiõli. Suhtega 5/1. Saadud segu tuleb veepritsi sisse valada ning enne õue minekut üle kogu keha pritsida.
Eeterlikud õlid peletavad eluohtlikud puugid eemale
Et puugid metsaskäiku rõõmutuks ei muudaks, tulevad appi need 4 eeterliku õli. Nimelt väldivad puugid inimest, kes lõhnab nende eeterlike õlide järele.
Õnneks on olemas lõhnu, mis uuringute kohaselt puukidele ei meeldi ja aitavad neid eemal hoida.
Seega – järgmine kord, kui sa lähed metsa või aasale kolama, pihusta nahale üht allpool väljatoodud eeterlikust õlist:
Lavendliõli lõhnab hästi, kuid puugid seda lõhna ei armasta, kirjutab Healthy Solutions Benefit. Lisaks aitab lavendlilõhn peletada ka sääski, kärbseid ja teisi soovimatuid putukaid.
Sidruni eeterlik õli lõhnab helgelt tsitrusviljade järgi, kuid sääskedele ja puukidele, kirpudele mõjub see tõrjuvalt.
Eukalüpti võib kasutada iseseisvalt või kombineerida seda sidruniga – igal juhul mõjub see puukidele ebameeldivalt. Lisaks kinnitab ajakirjas Journal of Medical Entomology avaldatud uuring, et eukalüpti ekstraktil on võime vähendada puugihammustuse tagajärjel tekkinud infektsioone.

PS! Pole mõtet püüda kasutada kõiki õlisid korraga, vaid vali endale meelepärane, toime avaldub neil kõigil ühtviisi. Samas on tegemist kokkamisele sarnase tegevusega – sega kokku endale meelepärane lõhnakooslus.
Kuidas valmistada looduslikku putukatõrjevahendit?
Kui vähegi võimalik, osta alati orgaanilist õli tootjalt, keda usaldad. Kuigi enamik eeterlikke õlisid ei põhjusta allergilist reaktsiooni, peaksid enne kasutamist alati tegema väiksel osal nahal testi.
Testi õli sobivust nii:
Lisa väike kogus õli randme siseküljele või vahetult kõrva alla. Kata õli sidemega. Kontrolli seda piirkonda 24 tunni pärast uuesti. Ärrituse tekkimisel loputa hoolikalt ja väldi edasist kasutamist.
Soovitused, kuidas lahjendada eeterlike õlisid
Lahjenda eeterlik õli loodusliku baasõliga, näiteks kookosõli, oliiviõli, mandliõli või mis tahes endale meelepärase õliga.
Hoia valminud õli alati jahedas, pimedas kohas, eelistatavalt külmkapis. Samuti peaksid seda hoidma pimedas klaaspudelis.
Teise variandina võid eeterlikud õlid kokku segada nt ka veega ja säilitada seda väikeses pritsiga pudelis.
Oluline informatsioon õlide ohutusest
Uuringud näitavad, et looduslikel õlidel on väga vähe negatiivseid kõrvalnähte või riske, kui neid kasutada juhendi järgi.
Imikud, väikelapsed, lapsed ja rasedad naised on kõik õlide mõjudele tundlikumad, kuid üldiselt ei kujuta nad endast ohtu tervisele. Mõningate eeterlike õlide kasutamisest on vaja raseduse ajal hoiduda, sest need võivad stimuleerida emakat, ohustada loodet, mõjutada vererõhku või lihtsalt ei ole neid õlisid piisavalt uuritud, et olla kindel nende ohutuses. Kõrgenenud tundlikkuse tõttu on vaja mõnda õli vältida lastel, rinnaga toitvatel naistel ja vanematel inimestel. Kui oled rase, toidad rinnaga või annad õlisid oma lastele, on oluline lugeda hoolikalt juhendit enne ükskõik millise õli kasutamist.
Samuti arvesta kindlasti ka kodus olevate lemmikloomadega. Mõned eeterlikud õlid võivad olla lemmikloomadele ohtlikud.
Leia vajalik kaitse meie toodete hulgast:
Putukahammustused ja päike ei sobi kokku
Ära mürgita ennast keemiliste päikesekaitsevahenditega ja võta appi looduslikud õlid, mille naturaalne päikesekaitsefaktor kaitseb sind vähemalt natuke aega kahjulike kiirte eest.
Sünteetilised vahendid võivad imenduda nahka, tekitades allergiaid, nahaärritusi jne. Igasugune sünteetiline keemia teeb nahka imendudes alati pigem kahju, kuna on organismi jaoks võõras. Lisaks sellele võib selline võõras aine püsida kudedes väga pikka aega. Inimese organism on aega jooksul üldiselt hästi kohanenud mürkaineid väljutavate protsessidega, kuid organismil on raskusi uute sünteetiliste kemikaalidega. Seetõttu võivad need püsida organismi rasvavarudes pikka aega.
Paljud päikesekaitsetoodetes sisalduvad kemikaalid võivad ka vastupidiselt vähitekkeriski vähendamisele seda hoopis suurendada, kuna sünteetilised kemikaalid põhjustavad vabade radikaalide teket organismis.
Millist õli valida päikesekaitseks?
Kuigi tegu on looduslike õlidega, sõltub nende päikesekaitsefaktor õli valmistamisviisist ja valmistajast ning võib mõnevõrra erineda.
Tugevaima kaitsega looduslikud päikesekaitseõlid on:
- Porgandiõli — SPF 40
- Vaarikaõli — SPF 30
- Kookosõli — SPF 20