Püsi tervena looduse abil
| 02. 04. 2018
Saabuvad külmemad ning tuulisemad ilmad toovad tihti kaasa ka külmetushaiguseid, mis tekitavad tuska nii haigele kui ka tema lähedastele. Viimis Keskuses avati hiljuti Eliksiiri ökoapteek-pood, mis pakub suures valikus kvaliteetseid ja looduslikke vitamiine, mineraalaineid, toidulisandeid ja väetoite – kõik selleks, et end tervena ja rõõmsana hoida.
Algav sügis toob lapsed linna uueks kooli- ja lastaia aastaks. Lapsevanematena soovime, et laps kohaneks kiiresti uue rütmiga ning kohe esimesed viirushaigused last tõvevoodisse ei murraks. Kui väikelaps on plaanis viia esmakordselt sõime või lasteaeda, oleks nutikas hakata selleks juba aegsasti valmistuma. Uues keskkonnas, kus on uued reeglid, palju uusi kaaslasi, uued toidud, kasutusel teised materjalid ja puhastusvahendid võib väikelapse immuunsus saada suure koormuse. Kui veel lisada stress, mis kaasneb vanematest lahusolekuga, võib vastupanu haigustele nõrgeneda. Aga kui laps on haigestunud, siis tegeleb kogu organism haigusega võitlemisega ning lapse areng jääb tahaplaanile. Sagedaste haigestumise pärast tunneb muret aga kogu pere, vanemate töökäimine on takistatud ja haigestuda võib kogu perekond.
Kuidas valmistuda eelseisvaks sügiseks
Esmalt tuleb muidugi üle vaadata lapse ja ka täiskasvanute toidulaud ja jätta välja suhkrurikkad joogid ja söögid, mis ei paku toitaineid ning tõmbavad alla ka immuunsust. Hommikusöögiks ei tasu pakkuda magusaid krõbinaid või maitsestatud piimatooteid, samuti ei kuulu esimese toidukorra juurde saiake moosiga. Mida tervislikku lapsele pakkuda? Teraviljatoidu valmistamiseks tasub valida täisterahelbed ja pakkuda erinevaid putrusid, müslisid ning neid ka lisanditega täiustada. Näiteks lisada kaerapudrule banaani ja kaneeli, marju, puuvilju, aga ka riivitud porgand või kõrvits maitseb pudrus hästi. Tatrale võib proovida lisada herneid, kuivatatud tomateid, juustu või hoopis keedumuna. Müslile lisada marju ja puuvilju või süüa seda hoopis smuutiga. Oluline, et ei muutuks üksluiseks ja igavaks.
Võileival halb kuulsus
Aga ei peaks olema, sest ka võileiva saab teha ülimalt tervislikuks – lihtsalt kasvata seda kõrgemaks. Lisa täisteraleivale kala või muna, pista vahele salatileht, lõika peale tomatit, kurki, paprikat, lisa tilli, sibulat, basiilikut või teisi ürte ja oledki alustanud päeva tervislikult. Usu – see maitseb ka paremini kui lihtsalt sai vorstiga. Üks lisand, mida võiks koguaeg au see s hoida on hapukurk. Oleme kuulnud, et meie immuunsus algab soolestikust ja seal elutsevatest bakteritest, seega on väga tähtis, et nende kooslus oleks mitmekülgne ja kogu seltskond ka hästi toidetud. Hapendamisel tekivad toidus head bakterid ehk probiootikumid, mis on uuritult positiivse mõjuga ning mida meie toidulaud alati väga palju ei sisalda. Leiame neid hapendatud köögiviljadest ja piimatoodetest, kääritatud jookidest nagu kasemahl, kombucha ehk teeseene jook jt.
Bakterid olulised abimehed
Head bakterid aga toituvad kiudainetest, mida leidub teraviljas, köögi- ja kaunviljades, pähklites, seemnetes jm. Kes soovib kindla peale välja minna, siis on parim valik toidulisandid, mis sisaldavad nii pro- kui prebiootikume ning aitavad tugevdada meie immuunsust seestpoolt. Hädavajalikud on probiootikumid ka antibiootikumi ravi ajal ja järel, et mitte veel rohkem nõrgestada organismi ning hoida oma mikroobikooslust võitlusvõimelisena. Head lisandid on koostatud silmas pidades lapsi, kapslid on väikesed ja kergelt neelatavad näiteks pakutav Terranova Green Child Friendly Microfloora, täiskasvanutele Piimhappebakterite kompleks, mis sisaldab lisaks headele bakteritele külmkuivatatud taimseid lisandid, mis lisavad sünergiat ja parandavad toidulisandi omastamist. Need lisandid on taimsed ja sobivad ka veganitele, ei sisalda lisaaineid, sidus ega magusaineid. Lapsele võib kapsli ka avada ja lisada toidule.
D-vitamiin
Arstid hoiatavad liigse päikese halvast mõjust ja ilmataat teeb oma korrektuurid. Hädavajalikku D-vitamiini sünteesib meie nahk aga ainult päikese toimel. Septembrist maini on aga meie laiuskraadil päikese UVB kiirgus liiga madal, et käivitada D-vitamiini süntees nahas. Parim viis oma D-vitamiini varu kontrollida on teha vereanalüüs, aga lisamanustamine on meie kliimas hädavajalik. Ka D-vitamiin osaleb meie immunsussüsteemis ning vähendab vastuvõtlikkust, hoiab korras ka hormoonsüsteemi, D-vitamiini puudusel langeb kaltsiumi imendumine soolest, mis toob kaasa luude hõrenemise, hammaste lagunemise, lihaste sh südamelihaste funktsiooni halvenemise. Eriti ohtlik on D-vitamiini vaegus lastel ja rasedatel. Soovitame hakata kasutama Terranova ka veganitele sobivat D3-vitamiini juba septembrikuust. Sellele D-vitamiinile on lisatud riisiklii õli, külmkuivatatud koriandri lehti, shiitaket, spirulinat ja kõrvitsaseemneid, et tagada D-vitamiini omastamiseks vajalikku A- ja K-vitamiini, magneesiumi, tsinki ja boori.
Kõige kuulsam vitamiin on C
Kes ei oleks kuulnud C-vitamiinist, tema toime puhul aga mõeldakse peamiselt väsimusele ja immuunsusele. Palju olulisem on, et C-vitamiin osaleb kehas kollageeni tootmises, millest sõltub meie veresoonte elastsus, sidekudede venivus ja naha siledus, isegi igemete tervis. Südamearstid on arvamusel, et me vajame oluliselt rohkem C-vitamiini kui tavapäraselt toiduga saame. Ka vananemise ilmingute ärahoidmiseks ei piisa kolmest õunast päevas, vaid vajame rohkem seda kuulsat vitamiini. Eliksiiri looduspoes Viimisi ja Järve keskuses pakume Terranova ja Solgari C- vitamiine nii kapslitena kui pulbrina, samuti tundlikule maole mõeldud happeneutraalses vormis.
Septembris pakume kõiki orgaanilisi ja vegan loodulikke Terranova tooted 20% allahindlusega. Ootame Eliksiiri loodusapteeki Viimis ja Järve keskuses ning www.eliksiir.ee!