Mälu ja ajutöö parandamine: looduslikud vahendid, mis toetavad sinu ajutegevust
| On mai17,2021
Noorena loodame koolis heade hinnete saamiseks keskendumisvõimele ja sellele, et meie mälu aitab meil teavet hoida, kui on aeg eksamit sooritada. Vanemaks jäädes loodame uute eesmärkide saavutamiseks jätkuvalt mälule ja keskendumisele. Kolledži lõpetamine, uue töökoha vastuvõtmine ja uute huvialade õppimine nõuab nende esmatähtsate ajufunktsioonide jätkamist.
Kes meist ei tahaks efektiivsemat ja võimekamat aju – kiiret, keskendunud ja selget mõtlemist? Õnneks on palju viise, kuidas enda aju tervist parendada. Õige toitumine on nendest üks olulisemaid – värsked puuviljad ja köögiviljad, täisteratooted ja looduslikud valgud on vajalikud meie ajule, samas on ka regulaarne treenimine ja sotsiaalselt aktiivne elu äärmiselt olulisel kohal.
Vanusega hakkavad meie kognitiivsele tervisele olulised vitamiinid ja mineraalid kehas loomulikult vähenema. Langevad mälu- ja reageerimisvõime, meeleolu ning
üleüldine vaimne tervis võivad kannatada.
Mayo kliiniku sõnul viitavad uuringud sellele, et toitumine, mis sisaldab rohkelt tervislikke rasvu, võib aidata vähendada kergete kognitiivsete häirete riski.
Teatud vitamiinid ja rasvhapped aeglustavad ja takistavad mälukaotust. Võimalike lahenduste pikk loetelu sisaldab vitamiine nagu vitamiin B12, taimseid toidulisandeid nagu ginkgo biloba ning oomega-3 rasvhappeid.
Looduslikud lisandid pakuvad mitmesuguseid toitaineid, sealhulgas eraldatud kogustes spetsiifilisi vitamiine, mineraale, ürte ja probiootikume. Teisisõnu, need on spetsiaalselt loodud selleks, et pakkuda seda, millest sinu aju puudust tunneb. Vaatleme lähemalt, kuidas saame looduslike vahenditega toetada oma ajutegevust ja parandada mälu.
Millised vitamiinid toetavad mälu ja ajutööd?
Meie keha toitained mängivad olulist rolli aju tervises: aju normaalse verevoolu tagamisel ja kognitiivse funktsiooni parandamisel. Kui aju ei ole korralikult toidetud, võib tekkida kognitiivne langus, mille tagajärjeks on mälukaotus, ajuudu, mäluprobleemid ja lühiajalise mälu funktsiooni kahjustamine. Kui meie kehas ja ajus on puudu vitamiinidest, mis nende tööd mõjutavad, peaksid just toidulisandid mängu tulema.

Vitamiin B-12 ja mälu
Vitamiin B-12 (või kobalamiin) on oluline B-kompleksi rühm. B-kompleksi vitamiinid on otseselt seotud närvirakkude ja energia tootmisega. Paljud loomsed toidud, sealhulgas veiseliha, maks, kala, linnuliha, munad ja piimatooted, sisaldavad palju B-12-vitamiini. Loomsete saaduste tähtsuse tõttu ei pruugi veganid ja taimetoitlased omastada vajalikku kogust B-12 vitamiini.
Riiklike tervishoiuinstituutide andmetel on vitamiin B-12 vajalik DNA sünteesiks ja neuroloogiliseks funktsioneerimiseks, lisaks punaste vereliblede nõuetekohaseks moodustamiseks. Samuti märgivad nad, et kehv mälu võib lisaks dementsusele, segasusele ja depressioonile olla tingitud ka vitamiin B-12 puudusest.
Kuidas on vitamiin B-12 puudus seotud meie mälukaotusega?
Mõned teadlased usuvad, et Alzheimeri tõve tekkimisega on tugevalt seotud aminohappe homotsüsteiini faktori kõrge tase . USA riiklik meditsiiniraamatukogu märgib, et muud toitained, sealhulgas B-12, lagundavad organismis homotsüsteiini muudeks aineteks. Piisava B-12 sisalduse korral peaks vereringesse jääma vähe homotsüsteiini. Kui see tasakaal on häiritud ja meie keha seisab silmitsi B-12 defitsiidiga, võib see põhjustada segadust ja mälukaotust. Homotsüsteiini testiga saab kindlaks teha, kas sinu organismi vitamiin B-12 tase on liiga madal.
Cognitive Complex kapslid – see äärmiselt efektiivne nootroopiline toidulisand sisaldab olulisi toitaineid, ko-faktoreid ja adaptogeene, mis toetavad mälu ja aju funktsioone.
Alfalipoehape on tuntud kui võimas mitokondriaalne antioksüdant, mis esineb siin bioaktiivses ja looduslikus R- vormis. Orgaanilised värskelt külmkuivatatud taimed on optimaalse sünergeetilise koostoime jaoks hoolikalt valitud.
Kas vitamiin B-12 aitab tõesti müeliinil uuesti kasvada?
Tuleb välja, et meie uute oskuste eest on vastutav närvikiude ümbritsev müeliin. Müeliin on närvirakke ümbritsev rakumembraan, mis kasvab vastavalt meie tegevusele. Iga meie liigutus, mõte ja tunne on täpselt ajastatud elektrisignaal, mis liigub mööda ühendatud närvirakke, moodustades ringlusi. Müeliin on isolatsioon, millega need ringlused on ümbritsetud. Tänu sellele isolatsioonile edastatud signaal tugevneb, kiireneb ja muutub täpsemaks. Mida enam me aktiveerime antud ringlust, seda enam toodetakse müeliini ning seda tugevamaks, kiiremaks ja sujuvamaks muutuvad meie liigutused ja mõtted.
Müeliin on rasvane, isoleeriv kiht, mis kaitseb keha, sealhulgas aju ja seljaaju närve. Neuroteaduste selts märgib, et kui müeliin on kadunud, ei edastata kehas olevaid signaale nii kiiresti kui peaks, mis võib põhjustada valu. Värskes uuringus märgitakse, et vitamiin B-12 on seotud müeliini sünteesiga, samas kui 2016. aasta uuringus märgiti, et vitamiin B-12 näitas potentsiaalset võimet edendada müeliinikiudude taastumist organismis.
Kalaõli
Teadlased uurivad endiselt kalaõli ja rasvhapete rolli kognitiivses tervises ja heaolus. Kalaõli sisaldab suures koguses asendamatuid rasvhappeid, sealhulgas DHA (dokosaheksaeenhape) ja EPA (eikosapentaeenhape). EPA on seotud kognitiivsete funktsioonidega ja aitab kaasa dementsuse ära hoidmisele. Uuringud näitavad, et vanemate täiskasvanute kõrge EPA tase toetab hilisemas elus tervet mälu.
Kuidas aitavad oomega-3 rasvhapped sinu aju?
Aju vajab oomega-3-rasvhappeid rakumembraanide ehitamiseks ja verevoolu toetamiseks.
2015. aastal uuriti DHA (dokosaheksaeenhape) ja EPA potentsiaali neuroloogiliste funktsioonide parandamiseks. DHA tuvastati kui olulisim polüküllastumata rasvhape; uuring näitas, et EPA (eikosapentaeenhape) ja DPA (dokosapentaeenhape) näitavad ajule olulist kasulikkust. Uuringu edasine analüüs näitas ka seda, et dementsusega patsientidel oli oomega-3 rasvhapete tase madalam.

Kas kalaõli vähendab Alzheimeri tõve riski?
Lühidalt, teadlased nuputavad seda siiani. Kalaõli mõju osas ajule ja dementsusele on läbi viidud palju uuringuid. Alzheimeri seltsi teatel võib kalade söömine olla kasulik vanusega seotud dementsuse riski vähendamiseks.
D-vitamiin toetab vaimset tervist: D-vitamiini seos depressiooni, ärevuse ja stressiga
22.03.2021Astaksantiin
Astaksantiin on looduslikult esinev karotenoid (taimepigment), mida leidub kalades ja vetikates ning annab mereelustikule roosa tooni (sealhulgas krevettidele, forellidele ja lõhele). See aitab oma kõrge antioksüdandi sisalduse abil kehas vabade radikaalide vastu võidelda.
Huvitav on see, et 2017. aastal teatati ühes uuringus, et astaksantiin võib toetada vere-aju barjääri – suur kasu aju tervisele! Samas uuringus jõuti järeldusele, et astaksantiin näitab aju kaitsmise potentsiaali loomuliku vananemisprotsessi ajal.
Michigani ülikool märgib, et astaksantiinil on ka potentsiaalseid põletikuvastaseid omadusi ja et astaksantiin ei ole kliiniliste uuringute käigus inimestel näidanud kõrvaltoimeid.
Ashwagandha
Ashwagandhat on kasutatud juba üle 3000 aasta. Traditsioonilistes ajurveeda tervisepraktikates kõrgelt hinnatud sõna “ashwagandha” tähendab “kümne hobuse higi või jõudu”. Seda tuntakse ka kui “India ženšenni”. 2011. aasta ülevaade ashwagandhast märkis selle võimet parandada aju funktsioone ja mälu.
Ashwagandha on adaptogeenne ravimtaim. Adaptogeensed ravimtaimed peavad vastama kolmele konkreetsele kriteeriumile:
- Nad ei ole mürgised.
- Nad aitavad rasketel aegadel stressi reguleerida.
- Nad mõjuvad kehale positiivselt ja rahustavalt.
Ashwagandha aitab keha rahustada ning tema eelised laienevad ka kognitiivsele funktsioonile. USA riiklik meditsiiniraamatukogu märgib, et ashwagandha sisaldab fütokemikaale, mis võivad aidata aju rahustada. Kõigile, kes kogevad ärevushäireid, on see hea uudis!

E-vitamiin
On mõningaid tõendeid selle kohta, et E-vitamiin võib eakate inimeste meelele ja mälule kasulik olla. 2014. aastal leiti põhjalikust uuringust, et suured E-vitamiini kogused võivad aidata kerge kuni mõõduka Alzheimeri tõvega inimesi.
E-vitamiini leidub:
- pähklites
- seemnetes
- taimeõlides
- köögiviljades: näiteks spinatis ja brokolis
D-vitamiin
D-vitamiin on kuulus tugevate luude toetamise ja osteoporoosi ennetamise poolest – kuid see on seotud ka aju tervise funktsiooniga!
D-vitamiin aitab takistada vaimse tervise häirete tekkimist, nagu depressioon, skisofreenia, Alzheimeri tõbi ja dementsus. Umbes miljard inimest maailmas ei saa D-vitamiini aga piisavalt.
Huvitav on see, et päikesevalgus stimuleerib meie nahka D-vitamiini tootmiseks, mis teeb juba vaid 10-30 minutit kestva keskpäevase jalutuskäigu õues suurepäraseks ja lihtsasti kättesaadavaks D-vitamiini päevaannuseks. D-vitamiini on saadaval ka paljudes erinevates toitudes, sealhulgas külmaveekalad (lõhe, sardiinid, tuunikala), munakollased, piim ja teravili.
Kui Sa ei saa piisavalt päikesevalgust, Sul on toitumispiiranguid või kui näed rasket vaeva toitainete omastamisega, siis soovitame soojalt kaaluda D-vitamiini tervisetooteid.
B-Complex 60 kaps. NORDIQ Nutrition
Täiustatud toidulisand, mis sisaldab B-grupi vitamiine hästiimenduvates vormides (metüülkobalamiin ja folaat). B-grupi vitamiinid on vajalikud närvisüsteemi ja vaimse tervise toetamiseks ning energiavahetuseks. Orgaanilised ja värskelt külmkuivatatud taimed on hoolikalt valitud sünergeetilise toime saavutamiseks.
-
22.99€Lisa korvi
-
Cognitive Complex 60 kaps. NORDIQ Nutrition
See äärmiselt efektiivne nootroopiline toidulisand sisaldab olulisi toitaineid, ko-faktoreid ja adaptogeene, mis toetavad mälu ja aju funktsioone.
Alfalipoehape on tuntud kui võimas mitokondriaalne antioksüdant, mis esineb siin bioaktiivses ja looduslikus R- vormis. Orgaanilised värskelt külmkuivatatud taimed on optimaalse sünergeetilise koostoime jaoks hoolikalt valitud.
-
39.00€Loe edasi
-
Ginkgo Biloba 60kaps
Hõlmikpuu ekstrakt parandab kogu keha verevarustust, eriti oluline on hõlmikpuu ekstrakt käte ja jalgade verevarustusele. Läbi verevarustuse parandamise, muutub tõhusamaks ka ajutuegevus ning paraneb mälu.
-
27.00€Loe edasi
-