Looduslikud päikesekaitsevahendid – kellele ja miks?
| On juuli08,2020
Huvitav fakt, mille peale tasub mõelda on see, et päikesekaitsevahendite turuletulekuga on kasvanud massiliselt nahavähki haigestumiste hulk. Kallite ja ebatervislike päikesekaitsevahendite asemel saab oma nahka päikese eest kaitsta märksa tervislikumal viisil looduslike vahenditega. Kaubanduses leiduvad päikesekaitsevahendid on rikutud erinevate kemikaalidega, mis ei ole tervisele kasulikud ja võivad sind hoopis teha vastuvõtlikuks toksiinidele, mille eest püüad end kaitsta.
Muret tekitavad lisaained päikesekaitsevahendites
Tavapärased päikesekaitsevahendid sisaldavad sageli aineid, mis muudavad toote paremini imenduvaks, kuid ühtlasi tähendab see, et vereringesse satub rohkem soovimatuid keemilisi ühendeid. Erinevatest uuringutest on leitud vereproovidest, rinnapiimast ja uriinist muret tekitavas koguses päikesekaitsevahendite koostisaineid.
Suurem osa tänapäevaseid päikesekaitsevahendeid sisaldab keemilisi blokaatoreid nagu oksübensoon, avobensoon jt. Need keemilised blokaatorid võivad jäljendada kehas hormoone ja põhjustada nahaallergiaid. Ligi 70% keemilistest blokaatoritest sisaldavad oksübensooni, mis on üks murettekitavamaid lisaaaineid keemilistes päikesekaitsevahendites. Oksübensoon jäljendab kehas östrogeeni, häirib sperma tootmist ja seda on seostatud naistel endometrioosi tekkega ning see võib põhjustada kahjulikke nahareaktsioone. Enamik keemilisi blokaatoreid on mõõdukalt kuni väga mürgised.
Looduslikud koostisosad, mis meid loomulikul viisil päikese eest kaitsevad
- Vaarikaseemneõli on kõrgeim kõigist looduslikest koostisosadest ja sisaldab hinnanguliselt 30–50 SPF kaitsetaset.
- Porgandiõli loetakse eeterlikuks õliks ning see sisaldab hinnanguliselt 30 SPF kaitsetaset.
- Seesami-, kookos-, kanepi-, avokaado- ja maapähkliõli sisaldavad kõik looduslikku 4–10 SPF kaitsetaset.
Porgandiõli on üks parimaid looduslikke päikesekaitseõlisid. Porgandiõli on sama tõhus kui mistahes keemiline päikesekaitsevahend. Eeliseks on loomulikult see, et see on looduslik ega sisalda mürkaineid.
Kookosõli on samuti väga hea vahend naha kaitsmiseks ning erinevalt porgandiõlist on see ka väga levinud ja paljud kultuurid kasutavad seda iga päev. Kuna kookosõli kaitsev toime ei ole kauapüsiv, tuleb seda nahale määrida mitu korda päevas.

Seevastu punase vaarika õli on üks muljetavaldavamaid looduses leiduvaid päikesekaitsevahendeid. Selle SPF jääb 30 ja 50 vahele, seega on see üks tugevamaid looduslikke päikesekaitsevahendeid, mis on sama hea või paremgi veel kui tavapärane kaubanduses leiduv toode. Punase vaarika õli sisaldab ka tubli annuse E-vitamiini, mis aitab nahal paraneda.
E-vitamiin koos päikesekaitsekreemiga pakub efektiivset kaitset päikese eest
E-vitamiin on naha antioksüdantide kaitse lahutamatu osa, pakkudes peamiselt kaitset UV-kiirguse eest. E-vitamiini peamine roll on nahas vabade radikaalide ja reaktiivsete hapnikuühendite tekitatud kahjustuste vältimine. Seetõttu on E-vitamiini kasutamist UV-kiirguse põhjustatud kahjustuste ennetamisel põhjalikult uuritud. Ehkki E-vitamiini molekulid võivad absorbeerida valgust UVB spektris, peetakse E-vitamiini päikesekreemi aktiivsust piiratuks, kuna need ei suuda ultraviolettkiirguse ultraviolettvalgust ega ultraviolettkiirguse spektri suurema lainepikkusega ultraviolettvalgust absorbeerida. Seega omistatakse E-vitamiini esmasele fotoprotektiivsele toimele selle roll lipiidides lahustuva antioksüdandina.
Ehkki päikese eest pole absoluutset kaitset, võivad antioksüdante nagu näiteks E-vitamiini, C-vitamiini, A-vitamiini ja beetakaroteeni sisaldavad kosmeetikatooted ja niisutajad neutraliseerida nahavalkude kahjustusi, mis on põhjustatud liigsest päikesevalgusest. Nad küll ei tööta nagu päikesekaitsekreemid, kuid aitavad minimeerida kahjulikke nahareaktsioone, eriti kui neid kasutatakse koos päikesekaitsekreemidega. Kui E-vitamiini kombineerida C-vitamiiniga ja kanda nahale, aitab see vähendada päikesepõletuse naharakkude teket ja pakub head fotokaitset.
Teaduslikud uuringud näitavad, et E-vitamiinil on nahale väga head eelised:
- See kaitseb nahka keskkonnareostuse eest.
- Sellel on kaitse UV-kiirguse eest – ehkki seda ei saa klassifitseerida päikesekaitsekreemiks.
- See on suurepärane niisutaja.
- See sisaldab tugevat põletikuvastast toimet – hoides ära enneaegse vananemise märke, kuna naha põletikulised seisundid on naha vananemise peamine põhjus.
- Sellel on suurepärased haava parandavad omadused.
Lisaks kõigile nendele suurepärastele omadustele parandab ja aitab E-vitamiin teiste toksiliste ühendite nahka tungimisel ning imendub efektiivselt inimnahas.
Lisaks E-vitamiinile mängib olulist rolli ka A-vitamiin. A-vitamiin toimib antioksüdandina neutraliseerides vabu radikaale ja sel moel aidates vältida kortsude tekkimist. Samuti on A-vitamiin väga oluline naharakkude arengus ja kudede moodustamisel.
Millise loodusliku õli peaksid valima nahakaitseks?
Vaarikaseemneõli on suurepärane suveõli, sisaldades looduslikku UV filtrit rohkem kui teised kehaõlid ja seda saab võrrelda päikesekaitsekreemide tõhususega. Suur omega rasvhapete osakaal (ligi 85%) aitab vähendada nahal päikesest tekkivat oksüdatiivset stressi. Vaarikaseemneõlis on võrreldes teiste kehaõlidega väga suur E-vitamiini osakaal.
Porgandiõli on oranžika tooniga hästi imenduv kerge õli. See on suurepärane suveõli nahale ja juustele. Vitamiinirikas porgandiõli on naha ja juuste toonik, sisaldades A-, B-, C-, D- ja E-vitamiine. Toetab naha uuenemisprotsessi, kaitseb nahka ja annab sellele kuldse jume. Porgandiõli sobib ideaalselt mereveest ning päikesekiirtest kuivanud nahale. Õli annab nahale kerge tooni, värvi erinevuse vältimiseks soovitame kanda nahale ühtlaselt. Juuste hoolduses tehakse porgandiõliga peanahale massaaži, toites ja niisutades peanahka ja stimuleerides sellega juuste kasvu. Juustesse kantuna annab juustele läike. Kevadel saab porgandiõliga anda nahale naturaalsel viisil kauni kuldse jume, samal ajal seda toites ja niisutades.
Signe Seebid pani õlidest kokku Eesti kliimasse sobiva päevitusõli. Nende päevitusõli on suveõlide kokteil, mis loob koos päikesega nahale ühtlase ja kauni jume. Kookosõli niisutab nahka ja porgandiõli annab tooni. Vaarikaseemneõli koos E-vitamiiniga kaitseb ja turgutab. Päevitusõli ei sisalda sünteetilisi säilitus-, lõhna- ega värvaineid ning on pakendatud loodussõbralikku pakendisse (1).
Soovitame kasutada õlisid lahjendatult päevalille, kookos- või oliiviõliga.

Oluline informatsioon õlide ohutusest
Uuringud näitavad, et looduslikel õlidel on väga vähe negatiivseid kõrvalnähte või riske, kui neid kasutada juhendi järgi.
Imikud, väikelapsed, lapsed ja rasedad naised on kõik õlide mõjudele tundlikumad, kuid üldiselt ei kujuta nad endast ohtu tervisele. Mõningate eeterlike õlide kasutamisest on vaja raseduse ajal hoiduda, sest need võivad stimuleerida emakat, ohustada loodet, mõjutada vererõhku või lihtsalt ei ole neid õlisid piisavalt uuritud, et olla kindel nende ohutuses. Kõrgenenud tundlikkuse tõttu on vaja mõnda õli vältida lastel, rinnaga toitvatel naistel ja vanematel inimestel. Kui oled rase, toidad rinnaga või annad õlisid oma lastele, on oluline lugeda hoolikalt juhendit enne ükskõik millise õli kasutamist.
PS! Hoia kõiki eeterlikke õlisid leekidest eemal (küünlad, gaas, jne.), sest need võivad olla kergelt süttivad.
Sõltuvalt konkreetsest õlist võib neid kasutada nii kindlatesse nahapiirkondadesse määrides kui ka üldiselt kogu kehale välispidiselt. Kui õli nahale kanda, siis on tavaliselt hea 2 või 3 tilka lahjendada mõne taimse õliga, mis on baasõliks. Sega väike kogus eeterlikku õli kookos- või jojobaõliga ning kanna see nahapiirkonnale, mida parasjagu ravid. Eeterlikku õli ei tohi kunagi määrida silmadele või kõrva sisse.
Kuna looduslikud kehaõlid ei sisalda sünteetilisi säilitus-, lõhna- ega värvaineid siis sobivad nad kasutamiseks üldiselt kõigile, alustades väikelastest lõpetades vanemaealistega.