Lapse tervis: kuidas toetada tema immuunsust ja ennetada viiruseid?
| On aug.18,2020
Ilmselt ükski laps ei kasva üles päris ilma viirushaigustega kokku puutumata. Õnneks on aga võimalik lihtsa vaevaga vähendada nakatumise riski. Paljud vanemad on kogenud, et seni kodus olnud laps oli terve kui purikas, kuid läinud lasteaeda või kooli, ei möödu teinekord ühte kuudki ilma köha või nohuta. Miks see nii on ja kuidas kaitsta last viiruste eest? Tegime kokkuvõtte Randvere perearstikeskuse ja Virtuaalkliiniku poolt antud soovitustest.
Lapsed on haigustele rohkem vastuvõtlikud kui täiskasvanud
Tänapäeval on teada üle 200 inimest ohustava viiruse, millest umbes pooled põhjustavad erinevaid „külmetushaiguse” nähte. Kuna viirused ründavad organismi erinevaid piirkondi, on ka sümptomid nendele erinevad.
Enamik viirustest põhjustavad nohu, köha, kurgu- , pea- ja liigesevalu, teised aga ründavad seedetrakti, kutsudes esile iiveldust, oksendamist, kõhuvalu ja -lahtisust. Teatud nakkushaigustega käib kaasas tüüpiline leid – need on näiteks gripp, tuulerõuged, leetrid, mumps, punetised jt. Kõige sagedamini põhjustavad viirused ülemiste hingamisteede infektsioone. Tihti on sümptomite järgi raske vahet teha, millise viirusega on tegu, kuid enamasti põhjustab rinoviirus nohu ja kurguvalu, RS-viirustega kaasneb köha ja bronhiidi leid, paragripp võib tekitada kõripõletikku, adenoviiruse korral kaasneb silmapõletik jne.
Gripp ei tähista kõiki viirushaiguseid nagu vahel arvatakse, vaid on üks paljudest viirushaigusest, paraku neist kõige raskema kuluga. Kuigi ka teiste viirustega kaasneb palavik, taandub see harilikult haiguse teisel või kolmandal päeval. Gripi korral püsib kehatemperatuur kõrgena 4-5 päeva, esineb köha, kurguvalu, jõuetus, tugev pea- ja liigesevalu. Suur on ka tüsistuste tekke oht – sagedasemad on kõrva-, kopsu-, ninakõrvalkoobaste- ja kurgumandlipõletikud.
Viirusega kaasnev nohu kestab reeglina nädalapäevad ja ninast tulev eritis on esimestel päevadel läbipaistev ja vesine, edasi kollakas-roheline, nädala lõpuks tekivad ninna koorikud. Nohu korral on suureks abiks nina loputamine meresoolavee või füsioloogilise lahusega mitu korda päevas. Lisaks võib kasutada ninna pihustatavaid või suukaudseid limaskesta turset alandavaid ja lima teket vähendavaid ravimeid.
Laste vitamiine tuleb hoolikalt valida
Laste puhul on tähtis preparaadi üksikasjalik koostis, see tähendab tehislike magus-, värv- ja lõhnaainete puudumine. Vesilahustuva vitamiinina on selle üleannustamine õnneks vähetõenäoline. Immuunsusele olulised vitamiinid on veel A- ja E-vitamiin ning mineraalained tsink, seleen ja kroom. Samuti on Green Child Living Multivitamin suurepäraseks abimeheks!
Päevane soovitatav kogus C-vitamiini kuni 14-aastastel lastel on 50 mg, kuid vajadus suureneb külmetushaiguste korral.
Magusalembeste laste puhul on oluline teada, et C-vitamiini imendumist mõjutab glükoos. Kuna mõlemad kasutavad rakku sisenemiseks samu retseptoreid, siis suhkrurikka eine järgselt on sensorid küllastunud ja vitamiin C ei jõua rakku. Juhul kui laps on kehv sööja või talvisel ajal puudub võimalus värsket toiduainet hankida, võib vitamiine juurde anda kvaliteetse toidulisandi näol.
Soovitame C-vitamiini närimistablette, et saaksid toetada oma lapse immuunsust naturaalsel ja tervislikul viisil.
Haige lapse ravi
Kõige tähtsam on säilitada rahu ja anda lapsele aega ning puhkust. Haige laps peaks võimalikult palju lamama ja magama ning jooma rohkelt vedelikke, eriti toasooja vett, teed või värsket mahla. Söök peaks soovituslikult olema kerge ja lapsele meeltmööda, last sööma sundida ei ole mõtet. Tuba tuleks hoida jahedana ning tuulutada regulaarselt, et õhk oleks värske ja batsillidest puhas. Ainult tõmbetuult tuleb pingsalt vältida. Kui haigusega ei kaasne palavikku, võib minna ka õue jalutama.
Viirushaigus peab läbima kindlad etapid ja see võtab oma aja, imeravimeid siin kahjuks ei ole. Soovitame lapse haigestumisest teavitada perearsti – nemad oskavad nõustada, kuidas parandada lapse enesetunnet, millal tulla vastuvõtule kontrolli ja millal on vajalik arsti koduvisiit.
Haigusnähtude leevendamiseks soovitame:
- Soolveetilku ninasõõrmetesse tilgutada, et ninakinnisust leevendada.
- Kasutada õhuniisutit, mis suurendab õhu niiskussisaldust.
- Määrida vaseliini nina alla nahale.
- Köhakommid või -tilgad aitavad leevendada kurguvalu (ainult üle 3-aastastele lastele).
- Soe vann või soojenduskott aitab valu leevendada.
- Kuuma duši aur aitab lapsel kergemini hingata.

Viiruste ja haiguste ennetamine: mida peaksid teadma?
Kuna külmetushaigusi põhjustavad paljud erinevad viirused, puudub nende vastu vaktsiin.
Nende ennetamiseks peaksid järgima allpool toodud nõuandeid:
- Pese korralikult käsi, eriti peale nuuskamist/köhimist.
- Püüa hoiduda eemale kõikidest, kes suitsetavad või kellel on külmetushaigus. Viiruseosakesed võivad köhimisel või aevastamisel kanduda õhu kaudu edasi kuni 3,6 meetri kaugusele ning passiivne suitsetamine suurendab haigestumise tõenäosust.
- Kata nina ja suu köhimisel või aevastamisel kinni (aevastada või köhida tuleks siiski näiteks varrukasse, mitte kätele – see aitab bakterite levikut vältida).
- Ära kasuta haige inimesega sama käterätikut või söögiriistu. Samuti ei tohi juua teise inimesega samast klaasist, kruusist või pudelist – kunagi ei tea, kes võib olla just külmetushaiguse viirusega nakatunud ja nüüd seda edasi anda.
- Ära võta kätte ega puuduta taskurätte, mida teine inimene on kasutanud.
Eliksiiri tootevalikust leiad vaid kvaliteetsed, puhtad loodustooted, mis aitavad lapsel püsida terve ja tegus aastaringselt!
Antibiootikumid viiruseid ei ravi
Antibiootikumid ei aita kuidagi viirushaiguse korral tüsistusi ennetada ega haiguse kulgu lühendada. Esiteks ei avalda nad viirustele vähimatki toimet, teiseks põhjustavad asjatult sisse võetud antibakteriaalsed ravimid palju kurja – bakterid muutuvad nende suhtes resistentseks ega pruugi hiljem enam ravile alluda, kolmandaks hävitavad antibiootikumid ka organismis olevad kasulikud bakterid, nõrgendades sel viisil lapse immuunsust.
Laps võiks pesta mitu kord päevas korralikult sooja vee ja seebiga käsi, mütata õues värske õhu käes ka sombusemate ja viludate ilmadega, olemata sealjuures ülipaksult riides. Kindlasti tõstab lapse immuunsust tervislik ja mitmekesine toit, samuti piisavalt pikk ööuni. Oma roll ka rahulikul, stressivabal õhkkonnal – rõõmsameelsed lapsed on ka enamasti tervemad. Ja lõpuks teeb ka aeg oma töö – koolilapsed haigestuvad juba märksa harvem!
Antibiootikumid kirjutab arst välja alles siis, kui analüüside või uuringute tulemusena on põhjust oletada bakteriaalset põletikku. Tüsistuste tekkele viitavad tavaliselt pikalt vaevanud palavik, seisundi halvenemine, kaebuste püsimine või uute teke (näiteks kõrvavalu pärast nohu). Tüsistuste välistamiseks oleks hea minna haiguse 3-5 päeval arsti vastuvõtule, raske seisundi korral tuleb perearst lapsele loomulikult koju.
Eliksiiri loodustooted laste immuunsuse toetamiseks:
Green Child Living Multivitamin 50kapsTerranova (Vegan)
Terranova toodete valmistamisel on koostisosadena kasutatavad taimed kuivatatud külmkuivatamismeetodil, mis aitab säilita nende algse biokeemilise koostise. Taimede külmkuivatamine suurendab ka toitainete suuremat biokättesaadavust.
Green Child Living on laste jaoks välja töötatud kvaliteetne vitamiinide-mineraalide kompleks, millesse on lisatud ka külmkuivatatud taimseid ühendeid.
-
18.00€Lisa korvi
-
Vitamiin D3 tilgad 59ml Solgar
Solgari apelsinimaitselised D3-vitamiini tilgad on väga hea imenduvusega. Toode sobib ideaalselt neile, kes ei saa või ei taha neelata tablette või kaplseid. D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, mis
toetab immuunsüsteemi ja soodustab kaltsiumi imendusmist. Aitab hoida luid, lihaste talitlust ja hambaid normaalsetena.
Kuna D-vitamiini tase veres on paljudel Eesti elanikel allapoole soovituslikku, siis vähemalt septembrist aprilli lõpuni (alates 50. eluaastatest aasta ringi) on soovitatav võtta lisaks D-vitamiini rasvlahustuva preparaadina.
-
24.00€Lisa korvi
-