KOLLAGEEN: milline on kõige efektiivsem kollageenilisand?
| On juuli12,2020
Meie keha toodab erinevat tüüpi kollageeni, näiteks 1-, 2- ja 3-tüüpi kollageeni. Kõige suurema osa kollageenist meie kehas moodustab 1. tüübi ja 3. tüübi kollageen.
Kuigi kollageeni on saadaval erinevate toidulisandite ja pulbrite kujul, ei ole sugugi kindel, et meie keha neis leiduvat kollageeni ka täielikult omastab. Kuidas valida õige kollageeni tüüp? Millele peaksid tähelepanu pöörama?
Kollageen on üks keha tähtsamaid ehitusvalke, mis töötab luude, hammaste, lihaste, liigeste, naha ja muu sidekoe loomisel. Inimorganism sisaldab vähemalt 28 kollageeni vormi, kuid 80–90% kollageenist on 1. tüübi kollageen, mida leidub luustikus, nahas, kõõlustes, veresoontes, sidekudedes ja organites. 2. tüübi kollageen on peamine kõhre komponent, kuid seda leidub ka arenevas sarvkestas. 3. tüübi kollageeni leidub arterite ja teiste organite koostises.
Kollageeni molekul on küllaltki suur ja see lõhustatakse maos, mis omakorda vähendab selle mõju. Seetõttu on oluline valida õiget tüüpi kollageeni, mille toimet on uuringutega tõestatud. On kindlaks tehtud, et merekollageen sarnaneb kõige rohkem inimese kehas leiduva kollageeniga, läbides kergesti sooleseina ning jõudes kiiresti kudedesse. Merekollageen parandab naha elastsust, niiskusesisaldust ning vähendab kortse. Merekollageen parandab kehas glükoosaminoglükaanide (GAGs) tootmist, mis on oluliseks komponendiks liigeste, ligamentide ja kõõluste moodustamisel.
Teaduslikud uuringud on tõestanud, et kalast tehtud kollageeni sisaldavad joogid imenduvad kehasse efektiivsemalt. DR OHHIRA kollageenijook sisaldab meriahvena kollageeni ning C-vitamiini, mis omab olulist rolli kollageeni sünteesimisel. Tutvu DR OHHIRA Kollageeniga siin.
Loomne kollageen, mis on tehtud nahast, luudest ning lihastest, on rikkalik tüüp 1 ning tüüp 3 kollageeni poolest.
Tüüp 1 ning tüüp 3 on vajalikud koostisosad sidekoes, kõõlustes, luudes, veresoontes, silmades ning nahas. Loomne kollageen on väga hea valik kui soovid tugevdada luid, parandada seedimist, hoida nahka pingul, elastse ning tervena. Tüüp 1 ja tüüp 3 parandavad haavu kiiremini, aidates kaasa raku uuenemisprotsessides.
Tundemärgid, et kollageeni süntees organismis on vähenenud:
- Probleemid liigestega. Näiteks artriit, liigeste jäikus ja valu.
- Naha elastsuse vähenemine, lodevus, kortsud, kergesti tekkivad sinikad ja haavad.
- Kapillaaride purunemine näos (nn. ämblikveenid).
- Probleemid luudega – osteopeenia, osteoporoos, mõrad.
- Haruldased seisundid nagu liigeste hüpermobiilsuse sündroom (BJHS) ja Ehlers-Danlosi sündroom, mida tavaliselt põhjustavad geneetilised mutatsioonid, mille tulemused häirub kollageeni tootmine, töötlemine ja struktuur.
- Soolestiku läbilaskvus ja kõhuprobleemid: puhitus, raskustunne, toidutalumatus.
- Kollageeni süntees väheneb vanusega: alates 25. eluaastast langeb organismi võime toota kollageeni.
- Sagedased spordivigastused, rebendid.
Nagu iga teine valk, koosneb kollageen pika ahelaga aminohapetest. Kollageeni muudab eriliseks kõrge proliini ja glütsiini sisaldus. Kollageeni sünteesil on olulised mitmed erinevad vaheetapid ja ensümaatilised protsessid, mille tulemusena moodustatakse kolmedimensiooniline ja väga kohanemisvõimeline struktuur.
Need ensüümid, millest kollageeni moodustatakse, vajavad toimimiseks C-vitamiini. Ilma piisava C-vitamiini varuta ei toimi need protsessid efektiivselt. Kuid lisaks C-vitamiinile vajab organism veel, et omastada kollageeni täielikult.
Kollageeni omastamine organismis – need toitained aitavad efektiivselt omastada kollageeni:
- C-vitamiin parandab kollageeni sünteesi, toetades kofaktorina hüdroksülaasi ensüümide tööd.
- Rutiin on flavonoid, mis toimib antioksüdandina. Rutiin toetab vereringet, vähendab veresoonte haprust ja läbilaskvust ning on oluline toitaine varikoossete veenide korral ja aitab vähendada sinikate teke.
- Hesperidiin aitab kollageeni sidekudedesse viia ja vähendada põletikke.
- Hüaluroonhape on viskoosne aine, mida leidub erinevates sidekudedes, näiteks naha, kõhrede, lihaste ning mõningate organite (aju ja silmade) koostises. Seda leidub ka sünoviaalvedelikus, mis aitab niisutada liigeseid ja vähendada hõõrdumist ning naha epidermises, aidates nahka kaitsta ja niisutada. Hüaluroonhape võib vähendada kortse ning muuta naha läikivamaks ja pehmemaks. Kuiva naha korral aitab see parandada naha niiskusesisaldust ning hülaluroonhappe pikemaajaline manustamine võib isegi osteoartriidi sümptomeid leevendada.
- Kibuvitsamarjad sisaldavad rohkem C-vitamiini kui tsitruselised ja neil on tugev antioksüdantne toime. Kibuvitsa põletikuvastaste ja antioksüdantse omaduste tõttu on need heaks vahendiks liigeste toetamisel ning osteoartriidi leevendamisel, aidates vältida liigeskõhrede lagunemist.
- Antioksüdandid nagu marja- ja kirsiekstrakt ning viinamarjaseemne- ja männikoore ekstrakt aitavad vähendada kollageeni lagunemist.
- Glükosamiin ja kondroitiin moodustavad glükosamiinglükaane, mis aitavad vähendada kollageeni lagunemist ning vabade radikaalide moodustumist. Kondroitiini leidub samuti naturaalselt liigestes, kus see aitab kehavedelike liikumisele kaasa.
- Nukleotiidid on orgaanilised komponendid, mis kuuluvad RNA ja DNA koostisesse. Nukleotiidid on olulised rakkude jagunemise seisukohalt 22 ning need aitavad parandada ja uuendada kahjustunud kudesid.
Puhdas Hyaluron + vitamiin C sisaldab kõike vajalikku, et organism omastaks efektiivselt kollageeni. Hüdrolüüsitud kalakollageen, C-vitamiin ja tsink kaitsevad rakke oksüdatiivse stressi eest ja neil on tähtis roll immuunsüsteemis. See on toode naha, juuste, küünte ja tervise heaks.