Kevadpuhastus kehale
| 02. 04. 2018
Kevad on looduses uute alguste aeg. Päike käib kõrgemalt, puudel hakkavad mahlad jooksma ning taimed pistavad nina mullast välja. Ka meie jaoks toob see kaasa uue võimaluse puhastada oma mõtted ja keha vanast ebavajalikust ning alustada puhtalt lehelt.
Moodne elukeskkond on kaugel ideaalsest. Meie veri ja luud sisaldavad üle 85 000 erineva toksiini, mille nimedest ja kahjuliku mõju kirjeldustest võiks kirjutada raamatuid. Kehal on suurepärane võime ise puhastuda, kuid peame seda omalt poolt pidevalt toetama. Keha saab toksiinidest vabaneda mitmel moel – juuste ja küünte, naha ja soolestiku, higi ja vere, sapi ja uriini kaudu. Vähemalt kord aastas oleks hea võtta ette teadlik “kevadpuhastus” ja aidata kehal välja viia kõik need ebavajalikud jäägid ja toksiinid, mis sinna kogunenud on.
Kuidas keha puhastumist kõige paremal moel toetada? See on tegelikult lihtne. Kui sul ei ole võimalik minna nädalaks paastuma ja mediteerima, siis piisab sellestki, kui viid enda igapäevaelusse sisse väikesed muutused.
Väldi toksiine
Ebatervislikud kemikaalid peidavad ennast kõikjal – õhus, vees, kodukeemias, parfüümides, toidus ja isegi laste mänguasjades. Alusta sellest, et vaatad üle oma kodu – vaheta välja kodukeemia ning kehahooldustooted mahedamate ja keskonnasõbralikema vastu. Hinda kriitiliselt kodus leiduvat mööblit ja vaipu – sageli alahindame seda, kui palju mõjutavad meie kodu õhu kvaliteeti mööblist ja sünteetilistest vaipadest vaikselt kuid järjekindlalt lenduvad tööstuskemikaalid. Kui sinu kodu kraanivesi ei ole väga puhas siis kaalu vajadusel hea veefiltri soetamist.
Joo vett
Vesi aitab neerude kaudu ebavajalikke aineid kehast välja uhtuda ning ennetab kõhukinnisust. Inimeste veevajadus on erinev – see sõltub meie vanusest, kehakaalust, kehalisest aktiivsusest ja mitmetest muudest faktoritest. Üks soovitus ei sobi kõigile, kuid kohandades seda enda keha signaalidega, saame ise leida enda jaoks optimaalse vedelikutarbimise harjumuse. Hakka teadlikult jälgima enda vedelikutarbimise harjumusi. Pööra tähelepanu sellele, et alkohol ja kofeiin on diureetilise toimega st. viivad kehast vett välja. Eelista janujoogina puhast vett kuhu võid maitseks lisada veidi sidrunit, jõhvikaid, sorts filtreerimata õunaäädikat või paar kurgiviilu.
Liigu värskes õhus
Püüa leida igas päevas vähemalt 30 minutit selleks, et ennast aktiivselt liigutada. Parim liikumisharjumus on regulaarne liikumisharjumus! Liikumine parandab vere- ja lümfiringlust, kiirendab seedimist, vähendab nii vaimset kui kehalist pinget, „õlitab” liigeseid ja tugevdab keha.
Käi saunas
Higistamine on suurepärane keha loomulik puhastumismehhanism. Higistades avanevad poorid ning kõik üleliigsed toksiinid väljuvad nahapinnale, kust saab need lihtsalt maha loputada. Saunas higistamine on juba aastatuhandeid olnud meie maanurgas viisiks, kuidas puhastada, keha, hinge ja vaimu üleliigsest.
Vaata kriitilise pilguga üle see, mida sa sööd
Kas sa tarbid piisavalt kiudaineid – need aitavad soolestiku tööle kaasa ning kiirendavad sinna seisma jäänud jääkide väljutamist. Eelista võimalikult palju värsket ja toorest toitu – selles on säilinud vajalikud vitamiinid ning samas annab see seedimist soodustavat kiudainet.
Väldi rafineeritud ja töödeldud toitusid – maksal on küllastatud rasvu ja transrasvu raske töödelda ning rafineeritud suhkur on meie keha jaoks ebavajalik aine, mis annab küll kaloreid kuid ei kanna endaga kaasas mitte mingit lisaväärtust. Kunstlikud magustajad on veel halvem alternatiiv. Piira piimatoodete ja gluteeni sisaldavate teraviljade (nisu, oder, rukis ja kaer) tarbimist. Puhastumise ajaks võiksid mõneks ajaks loobuda ka lihast, kui sa seda juba teinud ei ole.
Ravimtaimed ja toidulisandid
Kui oled otsustanud kevadpuhastuse põhjalikult ette võtta, siis tasub endale appi võtta keha puhastavad ja tasakaalustavad ravimtaimed. Erinevad ravimtaimed toetavad maksa puhastumist, soodustavad neerude tööd ning vajadusel on ka leebe lahtistava toimega.
Üks tõhusamaid maksa puhastajaid on võilillejuuretee. Artišokk reguleerib rasvade sisaldust veres, soodustab sapi teket ja suurendab uriinieritust. Kõrvenõges, võilillelehed, petersell ja kaselehed aitavad uriiniga ainevahetusjääke väljutada. Raudrohi ja ingver soodustavad higistamist, roomav madar ja punane ristik aitavad puhastada lümfisüsteemi. Leebe lahtistava toimega taimed mida ei soovitata üle kahe nädala järjest kasutada on senna ja paakspuukoor. Lisaks tasub aktiivse puhastumise perioodil toetada keha adaptogeense toimega taimedega, mis suurendavad vastupanuvõimet stressile ja tugevdavad keha kaitsemehhanisme. Sellised taimed on näiteks ženšenn, inkamarjad, õietolm jpt.
Kevadpuhastuse ajal ei tasu unustada, et meie vaim ja keha on üks tervik ning puhastades keha, tasub puhastada ka oma mõtteid. Igaühel kujunevad välja selleks endale sobivad harjumused, kuidas liigesest lärmist enda peas vabaneda. Kui sa ei ole veel enda jaoks seda meetodit leidnud, siis on paras aeg hakata proovima erinevaid viise – meditatsioon, jooga, metsajooks või lausa teraapia – igaühele oma. Leia harjumus, mis toidab su hinge ja puhastab mõtteid ning leia selle toel enda tõeline potentsiaal.
http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kuidas-puhastada-organismi-keskkon…
http://www.vianaturale.ee/organismi-puhastamine
http://www.vianaturale.ee/failid/File/Toitumisteraapia%20nr%201%20Organi…
http://www.livestrong.com/article/208270-the-best-way-to-clean-out-your-…
http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/adaptogeen-elujou-ja-tervise-allikas
http://www.motherearthliving.com/health-and-wellness/spring-cleaning-for…
Autor: Katrin Suik