Kas soja on ikka tervislik toit?
| 01. 04. 2018
Glüfosaatide kahjulikkus (Roundup)
Glüfosaat, mis on maailma müüduima „taimekaitsevahendi“ Roundupi (valmistaja on hiigelfirma Monsanto) aktiivne aineosa, põhjustab lootehäireid juba palju väiksemates kogustes, kui siiani on EU aktsepteerinud, ütleb professor Andrés Carrasco
http://www.gmo-free-regions.org/fileadmin/pics/gmo-free-regions/conferen…
Kas soja on ikka tervislik toit?
Sojast on pikka aega kõneldud kui tervislikust toidust. Sageli kasutatakse sojatooteid piimatoodete asendajatena, ja eriti populaarne on soja taimetoitlaste seas. Uuemad uurimused näitavad aga, et soja võib inimesele hoopis kahjulikult mõjuda.
Tervislikuks võib pidada ainult fermenteeritud soja, mis sisaldab vitamiini K2 ja/või probiootikume, kuid sedagi ei soovitata süüa suurtes kogustes, kuna see sisaldab fütoöstrogeene, millel on organismi naiselikumaks muutvad mõjud.
Üks põhjusi sojatooteid vältida seisneb ka selles, et nendes on sageli kasutatud geneetiliselt muundatud soja. Geneetiliselt muundatud taimede kahjulikkusest üleüldse on aga palju räägitud. Huvitava asjaoluna võib märkida, et geneetiliselt muundatud soja ei pruugi tekitada tervisehäireid soja tarbijal endal, vaid tema lastel ja lastelastel. Näiteks ilmnes Venemaal hamstrite peal läbi viidud katsetest, et geneetiliselt muundatud soja muutis peaaegu kõik kolmanda põlve hamstrid steriilseks, teise põlvkonna hamstritel kasvas aga märgatavalt poegade suremus.
Ent ka orgaaniline fermenteerimata soja on kahjulik, kuna selles leidub aineid, mis blokeerivad kilpnäärme hormoonide sünteesi ja joodi ainevahetust. Seega võib soja tarbimine põhjustada häireid kilpnäärme talitluses. Sojapiim näiteks aitab kaasa kilpnäärme alatalitlusele.
Samuti leidub sojas aineid, mis takistavad mineraalide, nagu kaltsiumi, magneesiumi, raua, tsingi imendumist. Tulemuseks on mineraalainete puudus organismis.
Niisiis tasuks vältida sojatooteid, sealhulgas mitmeid töödeldud toite, mis sageli sisaldavad soja derivaate. Toidulaualt võiks kõrvaldada tofu (see on fermenteerimata sojatoode), sojapulbri, sojaõli (seda on liigtöödeldud ja rafineeritud), sojajuustu, sojajäätise, sojajogurti, “sojaliha”, sojaletsitiini, sojaproteiine sisaldavad proteiinijoogid jmt. Eriti ohtlik on imikutele mõeldud sojast valmistatud rinnapiimaasendaja, mis võib kahjustada lapse seksuaalset arengut ja põhjustada tema viljatust täiskasvanuna.
Pikemat artiklit antud teemal vt siit:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/10/13/soy-contro…