Immuunsüsteem – meie esmane kaitse viiruste ees
| On sept.03,2020
Immuunsüsteemiks ehk immuunsussüsteemiks ehk lümforetikulaarseks süsteemiks nimetatakse organismi spetsiifilise immuunvastuse aktivatsioonil osalevaid elundeid, lümfotsüüte ja makrofaage ning kaasatud molekule. Immuunsüsteemi eesmärk on kahjustada organismis bioloogiliselt aktiivseid võõrvalke. Immuunsüsteem hoiab ära haigustekitajatest tingitud koekahjustusi, kõrvaldab kehasse tunginud võõrained ning suudab elimineerida vigaseks muutunud kehaomaseid rakke. Immuunsüsteem on mitmesugustest elunditest, rakutüüpidest ja molekulidest koosnev keerukas võrgustik.
Uurime lähemalt, kuidas immuunsüsteem toimib, mida on vaja tema effektiivseks tööks ning kuidas saame looduslike vahenditega toetada enda immuunsust?
Immuunsüsteemi liigid
Immuunsüsteem töötab kolmel tasandil:
- humoraalne immuunsus
- rakuline immuunsus
- lümfokiinide sekretsioon
Humoraalseks immuunsuseks ehk humoraalseks immuniteediks ja ka humoraalseks immuunvastuseks nimetatakse paljude selgrootute ja selgroogsete loomade immuunsuse liiki. Humoraalne immuunsus põhineb antikehadel, mis on lahustunud kehavedelikes. Peamiseks humoraalse immuunsuse kandjaks on antikehad e immunoglobuliini molekulid, mis moodustavad kuni 20% vereseerumi valkudest. Humoraalse immuunsuse alla kuuluvad ka komplemendivalgud: mitmest valgust koosnev süsteem, mille aktiveerimisel toimub organismi sattunud bakterite hävitamine.
Rakulise immuunsuse puhul toimub organismi kõige esmane kaitse võõrorganismide vastu soovimatute materjalide vastuvõtmiseks ja nende lagundamiseks spetsialiseerunud rakkude fagotsüütide abil. Antikehad aitavad fagotsüütidel võõrkehi ära tunda ning neid hävitada.
Lümfokiinide sekretsioon koosneb valkudest, mida toodavad T-abistajarakud. Need on võimelised iseseisvalt ära tundma haigusetekitajaid ja eritama lümfokiine, mis stimuleerivad jagunema B-rakke, T-rakke, loomulikke tappurrakke ja makrofaage.
Nagu näha on immuunsüsteem äärmiselt keerukas kompleks, mis hõlmab endas elundeid, molekule, makrofaage, lümfotsüüte. Kõik nad osalevad immuunvastuse aktivatsioonil, mille eesmärk on hävitada kuid ka pidurdada haigustekitajate levikut. Süsteem jagatekse kaheks – loomulikuks ning omandatavaks immuunsuseks. Immuunsüsteeem paikneb hajusalt kogu organismis ning on tihedalt seotud teiste oluliste süsteemidega, eelkõige närvisüsteemi ja hormonaalsüsteemiga. Kõige tähtsamad immuunsüsteemi organid on luuüdi ja rinnaku taga asuv harkelund ehk tüümus, kus valmivad kaitseks vajalikud rakud, vereloomeelund põrn, lümfisõlmed, aga ka soolestiku, hingamisteede ja kuseteede limaskestade kude.
SORIA Fensatin toetab immuunsüsteemi normaalset funktsioneerimist, sisaldades taruvaigu ja päevakübara kombinatsioon. Vaid 2 looduslikku kapslit päevas sinu tugevama tervise nimel!
Loomulik ja omandatav immuunsüsteem
Loomulik immuunsus on meie organismis olemas juba sündides ning see reageerib haigustekitaja korral koheselt viivitamatult.
Selle väljenduseks on põletikureaktsioon:
- palavik, mis püüab viirusi kõrge temperatuuriga tappa.
- väsimus, halb enesetunne ja letargia ehk haiguslik unisus, mille eesmärk on mitte kulutada väärtuslikku energiat millelegi muule kui taastumisele.
- limaskestade eritised, et haigustekitajaid kehast välja uhtuda.
Haigustekitajatest vabanemiseks sellest aga enamasti ei piisa. Siin tuleb appi omandatud immuunsus, mis tekitab väga spetsiifilise konkreetset tõvestajat hävitava vastuse.
Omandatud immuunsuse reaktsioon haigustekitajale ei ole üldine, vaid juba spetsiifiline. Selle toel kujuneb välja eriline relvastus – antikehad ja T-lümfotsüüdid –, mis jäävad immuunmälusse alles ja mida on järgmisel korral juba lihtne uue sissetungi korral käiku lasta ja seega haigestumist vältida.
Kui omandatud immuunsus on sedavõrd tõhusam, siis miks on evolutsiooniliselt primitiivsemat loomulikku immuunsust meile vaja?
Probleem on selles, et esimesel korral läheb korraliku omandatud immuunvastuse kujundamiseks vähemalt nädal aega. Esmalt peab haiguse vaid loomuliku immuunvastusega läbi põdema, et tekiks omandatud immunsus konkreetse haiguse vastu. Nõnda kaua on iga vahend hea, et haigustekitaja piiramatut levimist takistada.
Immuunsüsteemi tugevdamine ja toetamine
Mida tugevam ja efektiivsemalt toimiv immuunsüsteem, seda tõhusamalt suudab keha ennast ka kaitsta haigusetekitajate eest.
Soovitused, kuidas loomulikul viisil immuunsust toetada:

- toitu mitmekülgselt ja järgi tervislikku elustiili;
- ära suitseta;
- tegele regulaarselt tervisespordiga, kuid väldi ületreenimist;
- püsi tervislikus kaalus;
- ära liialda alkoholiga;
- maga piisavalt (vähemalt 7-8h und);
- proovi hoiduda liigsest stressist;
- nakkushaiguste vältimiseks pese alati käsi ja poest ostetud puuvilju;
- väldi toore liha ja kala kokkupuutumist muude toiduainetega.
Tasakaalustatud toitumine ja tervislik eluviis hoiavad immuunsüsteemi korras, kuid tihtipeale üksnes sellest ei piisa. Mida peaks veel silmas pidama? Kasu võib olla erinevatest toidulisanditest, sest kõik eelpool nimetatud tegevused kulutavad ja vajavad ühel või teisel viisil mikrotoitaineid nagu mineraale ja vitamiine.
Millised toiduained tugevdavad immuunsüsteemi?
Sügisel ning eriti gripihooajal võiks immuunsüsteemi tugevdamiseks võtta täiendavalt preparaate, mis sisaldavad immuunsüsteemile vajalikke aineid, nagu A-, C- ja E-vitamiin ning tsink ja seleen.
Immuunsust aitavad turgutada tõhusalt Soria punase päevakübara kapslid. Neid võib manustada 2-3 korda päevas.
Lastel ja täiskasvanutel, kellel on nõrk immuunsüsteem ja kes kergemini haigestuvad, võib abi olla probiootikumidest. Arvestades, et immuunsüsteem toetub oluliselt meie mikrobioomile, siis lisades oma menüüsse kasulike bakterite tüvesid ning varustades neid vajalike toitainetega nagu kiudained, on suureks abiks immuunsuse tugevdamisel. Need on seedetraktis leiduvad kasulikud bakterid, kellel on elutähtis roll seedetegevuses ja immuunsüsteemi töös.
Tugev antioksüdant on greibiseemneekstrakt, mida leidub Eliksiiris Saflora eeterliku õlis. Greibikoores ja -seemnetes leidub tugeva toimega antimikroobseid aineid, mis on efektiivsuselt võrreldavad isegi sünteetiliste antibiootikumidega. Neid tuntakse bioflavonoididena, mille märkimisväärne omadus on võime ka üliväikeses koguses hävitada haigustekitajaid – baktereid, seeni ja viirusi. Külmetuse korral tuleks võtta kolm korda päevas 15 tilka ekstrakti lahjendatuna vees või apelsinimahlas.
Paljud inimesed söövad viiruste leviku ajal küüslauku, mida on mugav tarbida Terranova Astragalus, elderberry & garlic kompleksina. See on hea, sest küüslauk on looduslik antibiootikum, vitamiinide, mineraalainete ja flavonoidide kompleks ning sobib hästi nendele, kes pelgab küüslaugu lõhna.. Küüslauk aitab tugevdada organismi kaitsevõimet. Lisaks on tal on verd vedeldav toime, seepärast peavad need, kellel on probleem vere hüübimisega, sööma seda ettevaatusega.
Astelpaju on küll pisike ja hapukas, kuid suuresti abiks immuunsuse toetamisel. Tema bioloogiline toime on seotud arvukate vitamiinidega, mineraalainetega ja orgaaniliste hapetega. Astelpajuõlis sisalduvad antioksüdandid väldivad rasvhapete oksüdeerumist organismis, mida tekitavad mitmed ainevahetusreaktsioonid, stress ning viirus- ja bakteriaalsed haigused.
Immuno eliksiir on kõrge C-vitamiini sisaldusega väega jook, mis sisaldab tugevaid toimeaineid nagu C-vitamiin, musta pässiku (ehk chaga) ekstrakt, astelpaju ja mitmed põhjamaised ravimtaimed.
C-vitamiin on laialdaselt levinud immuunsüsteemi tugevdaja. C-vitamiin on tuntud ka kui askorbiinhape ning tegu on antioksüdandiga, mis aitab ennetada vabade radikaalide tekitatavaid rakukahjustus. Tänu sellele lüheneb haiguse kestvus ning väheneb sümptomite raskus. Arvatakse, et inimesed, kes söövad rohkem C-vitamiini, põevad külmetushaigusi, viiruseid ja muid grippe lühemalt ning kergemalt. Eliksiiri Ökoapteekis on saadaval eri suurusega tabletid, dražeed või lahustuvad tabletid.
Guaraana, ženšenn ja kuldjuur aitavad turgutada kogu organismi ja mõjuvad hästi närvisüsteemile, vähendavad väsimustunnet ning kõik see on abiks immuunsuse tugevdamisele. Küll aga tasub teada, et need ei sobi pikaaegseks kasutamiseks, vaid ainult lühikeseks kuuriks.
Tsink osaleb otseselt vereloome loomisel, ligi 300 ensüümi aktiveerimises ning paljudes teistes ülioluslistes füsioloogilistes protsessides. Tsink reguleerib immuunsust ning osaleb organismi hormoonide sünteesimises. Esimene tundemärk tsingipuudusest on kriimustuste ja haavade aeglane paranemine.
Seleeni puhul on tegu antioksüdantiga, mis kaitseb organismi oksüdatiivset stressi põhjustavate osakeste eest. Selle rohkus nõrgendab immuunsüsteemi ning põhjustab enneaegset vananemist. Seleeni kogus organismis määrab ära, kas viirushaiguste perioodil üldse haigestutakse ning kui raskelt haigust põetakse. Teadlased on tõestanud, et kui kehas on kõrge stressihormooni ehkkortisooli tase, lülitab keha end säästurežiimile ja esimene asi, mille pealt ta ennast tagasi hakkab hoidma, on immuunsüsteem.
D-vitamiinil on väga kaalukas roll kaltsiumi ainevahetuse regulatsioonis. D-vitamiini vaeguse korral väheneb kaltsiumi imendumine soolest, mistõttu organism ei suuda end piisavalt kaltsiumiga varustada. Meie kliimas, kus päikest napib, soovitatakse septembrist aprillini kasutada annust 30 mikrogrammi päevas. D-vitamiini toodetakse nahas päikese UVB kiirte toimel, ent kuna Eestis on rohkem päikest vaid 3–4 kuul aastas, ei piisa sellest vajaliku koguse D-vitamiini sünteesimiseks.
Seega, tarbi õigeid looduslikke toidulisandeid, püsi rõõmus ja positiivne, tee tegevusi mida armastad, sest need aitavad sinu stressitaset vähendada ja immuunsust tugevana hoida. Nii võid kindel olla, et haigusetevitajad sinust nõnda kergelt jagu ei saa!
Toeta enda immuunsust Eliksiiri loodustoodetega:
C vitamiin 1000 mg 100 kaps Solgar
C-vitamiin on kõige enam tuntud vesilahustuv antioksüdant nii veres kui koerakkudes. C-vitamiin aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest, aitab vähendada väsimust ja kurnatust ning suurendab taimsetest allikates pärit raua imendumist. C-vitamiin osaleb organismis naha, igemete, kapillaaride, luude arengu protsessis ning nende normaalses funktsioneerimises. Samuti toetab ta organismi normaalset vastupanuvõimet ja hakkamasaamist kevadväsimuse ning stressiperioodidega. Tänu C-vitamiinile saab ka toiduga organismi saabunud foolhape muutuda kehaomasteks folaatideks.
-
25.99€Lisa korvi
-