Eeterlikud õlid ja nende kasulikkus sulle
| On juuli22,2020
Eeterlike õlide maailm on äärmiselt lai nii päritolult kui ka kasutusviisidelt. Nendega võid lõhnastada kehahooldustooteid, põletada neid aroomilampides, kasutada sisse hingamiseks mõeldud segudes ja palju muud.
Tegemist on väga võimsate vedelikega, mis oma raviomaduste poolest on keskmiselt 75 korda tugevamad kui kuivatatud ravimtaimed. Seetõttu tuleb eeterlike õlidega ümber käies olla teadlik tema omadustest ja kasutusvõimalustest.
MIS ON EETERLIKUD ÕLID?
Eeterlikud õlid, mida nimetatakse ka essentsideks, on taimede kontsentreeritud lõhnaained. Eeterlikud õlid tõstavad eluenergiat oma raviomaduste abil ning aitavad taastada keha, meele ja vaimu tasakaalu. Aroomiteraapia aluseks olevad eeterlikud õlid pärinevad taimede õites, lehtedes, vartes ja juurtes olevatest aromaatsetest ühenditest. Puhtad looduslikud eeterlikud õlid imenduvad organismi hingamisteede ja naha kaudu. Need tasakaalustavad emotsioone ja hingeseisundit, tõstavad keha vastupanuvõimet, leevendavad stressi, elustavad, värskendavad ning puhastavad ümbrust. Võimalusi eeterlike õlide kasutamiseks on mitmeid.
EETERLIKUD ÕLID: KUIDAS KASUTADA ÕIGESTI?
Eeterlike õlisid on aastatuhandeid kasutatud erinevate nahahädade ja infektsioonide ravis. Näiteks sobivad geraaniumi-, basiiliku- ja tsitrusõli hästi akne leevendamiseks. Kummeli- ja teepuuõli sobivad infektsioonide korral. Ekseemi puhul soovitatakse kasutada kummeli-, lavendli-, bergamoti- ja kadakaõli. Eeterlike õlisid on läbi ajaloo hambaravis kasutatud lokaalsete tuimestusena. Näiteks nelgi- ja rosmariiniõlil on tugev valu tuimestav toime.
Eeterlikud õlid sobivad suurepäraselt puhastuvahenditeks ja kahjuritõrjeks. Nad on tugeva antimikroobse toimega ning eemaldavad hästi mustust ja rasva. Köögipindade puhastamiseks on sobilik näiteks sidruniõli. Putukatõrjeks sobib tsitronella- ja piparmündiõli.
KASUTUSVIISID:
Inhalatsioon – bronhiidi, köha, viirushaiguse või gripi korral võta 5-6 tilka lavendli eeterlikku õli 3-4 liitri auruvanni vee kohta.
Nohu korral – hõõru tilga eeterliku õliga ninajuurt. Sule silmad, et vältida ärritust.
Lavendlivann – unetuse, neerupealsete ja põiehädade korral lisa 8-10 tilka lavendli eeterlikku õli vannivette.
Tugeva peavalu korral – lisa 10 ml baasõlisse 10 tilka eukalüpti eeterlikku õli, masseeri määrdega põski ja laupa.
Vann külmetuse korral – lisa vanniveele 4-7 tilka eukalüpti eeterlikku õli.
Päikesekaitse vastu – pole vahet kas naudid kodumaa päikest või lendad palmide alla. Kookosõli ja porgandiõli pakuvad ideaalset kaitset päikese eest, sisaldades märkmimisväärselt kõrget SPF-faktorit.
Ruumide puhastus – lisa pesemisvahendi sisse kuni 10 tilka teepuu eeterlikku õli. Ruumi lõhnastamiseks lisa 1-2 tilka eeterlikku õli aroomilampi või aroomikivile.
Määre – külmetushaiguste või seedevaevuste korral võta 6-12 tilka (lapsele 6 tilka või veelgi vähem) liivatee eeterlikku õli 50 ml mandli baasõli kohta ja määri rindkerele või kõhule.
Putukatõrje valmistamine – kasuta sidruni– või piparmündiõli. Lisaks läheb vaja veidi piiritust. Suhtega 5/1. Saadud segu tuleb veepritsi sisse valada ning enne õue minekut üle kogu keha pritsida.
Eeterlike õlisid sisaldavad anumad peaksid alati olema korralikult suletud, kuna need on väga lenduvad ja seega aurustuvad kiiresti. Pea meeles, et nad on ka väga valgustundlikud, seetõttu tuleks neid hoida pruunist klaasist anumas, mis ei lase valgust läbi. Essentsid säilitavad kogu oma energia ühe aasta vältel, pärast hakkab see tasapisi vähenema. Eeterlikud õlid reageerivad negatiivselt väga kõrgetele temperatuuridele ega talu üldse temperatuuri, mis on madalam kui 0 kraadi.
Saun – Puhtad eeterlikud õlid koos sünteetiliste õlidega võivad toetada saunas käimise mürke eemaldavat mõju. Pane umbes 5 tilka eeterliku õli või selle segu kibusse ja aseta see kuumade kerisekivide kohale. See aitab kehast mürkide väljutamist ja parandab keha kaitsevõimet. Ära pane õli otse kuumadele kividele, sest õlid on tuleohtlikud.
Tsitrusviljade eeterlikud õlid on eriti kuumatundlikud, seetõttu tuleks neid hoida külmikus.
EETERLIKE ÕLIDE KASULIKUD OMADUSED
- kõik eeterlikud õlid on bakteritsiidse, põletikuvastase ja antiseptilise toimega
- mõjuvad positiivselt närvisüsteemile
- mõjuvad soodsalt emotsioonidele ja psüühilisele tervisele
- positiivse dermatoloogilise ja kosmeetilise efektiga taastades ja säilitades sinu naha ning juuste tervise ja ilu
- uuendavad iseregulatsiooni mehhanismi organismis
- omavad bioenergeetilist väärtust
- kõrvaldavad kiiresti põletus- ja traumajärgsed nahadefektid
- omavad valuvaigistavat toimet
- on erootilisteks stimulaatoriteks
- mõjutavad soodsalt hingamisorganite funktsioone ja seisundit
- normaliseerivad vereringeorganite funktsioone ja seisundit
- omavad ravivat mõju seedesüsteemile
- taastavad organismi eritussüsteemide funktsionaalsuse ja kudede tervise
- puhastavad organismi jääkainetest, neutraliseerivad mürke
- taastavad ja tõstavad organismi immuunsüsteemi aktiivsust
- tasakaalustavad sisesekretsiooninäärmete tööd, normaliseerides organismi hormonaalse tausta
- parandavad organismi tugiliikumisorganite tegevust
- on antiparasiitse aktiivsusega

KÕIGE POPULAARSEMAD ÕLID ELIKSIIRIS:
SAFLORA LAVENDLI EETERLIK ÕLI
Vanad roomlased olid lavendli raviomadustest teadlikud ja kasutasid seda antiseptiku, vanniõli ja lõhnastajana. Rooma sõdurid võtsid lavendli sõjakäikudel haavade parandamiseks kaasa. See aromaatne lillelõhn mõjub rahustavalt ja tujutõstvalt ning aitab hästi leevendada psüühilisest pingest tekkinud peavalu. Lavendel soodustab uinumist.
Lavendel mõjub antiseptiliselt ehk pindmisi nakkusi ja põletikke ravivalt. Lavendlikümblused turgutavad väsinud ja valutavaid jalgu ning aitavad ravida ka nahaseent. Lavendel sobib suurepäraselt nahaärrituse leevendamiseks ja kahjustunud naha taastamiseks.
SAFLORA EUKALÜPT EETERLIK ÕLI
Austraalia aborigeenid on juba aastasadu kasutanud eukalüpti palaviku, haavade, astma ja liigesevalude ravimiseks. Juba 19. sajandi lõpus hakati lehti kasutama malaaria palaviku ja peavalu raviks.
Eukalüpt on ideaalne abimees talvisel ajal, mil külmetushaigused meid kimbutama kipuvad. Seda eeterlikku õli peetakse üheks kõige tugevamaks ja laiema toimespektriga antibakteriaalseks eeterlikuks õliks. Bakterivastase toime tõttu kasutatakse eukalüpti eetrlikku õli hingamisteede limaskestade nakkuslike põletike (köha ja bronhiidi) korral. Aroomilambis kasutades aitab avada hästi hingamisteid. Sobib hästi ka haavade ja haavandite tohterdamiseks. Aitab akne vastu. Šampoonile lisatuna võib aidata kõõmast vabaneda.
Köha ravimiseks: lahjendada 1 spl magusmandliõlis 4 tilka eukalüpti essentsiõli. Masseerida rindkerel kuni imendumiseni. Katta villase rätiga. Korrata 2-3 korda päevas.
FRANTSILA PIPARMÜNDI EETERLIK ÕLI
Vanas Egiptuses kasutati piparmünti seedevaevuste leevendamiseks. Püramiididest on leitud piparmündi lehti.
Piparmündiõli on üks kõige populaarsemaid ning enim kasutatavaid eeterlikke õlisid. See on antibakteriaalse ja valuvaigistava toimega. Piparmünt on seedimist ergutav ja hingamisteid vabastav. Ideaalne kasutada talvisel ajal aroomilambis külmetushaiguste ja ülemiste hingamisteede hädade ennetamiseks ja leevendamiseks.
SAFLORA SIDRUNI EETERLIK ÕLI
India traditsioonilises meditsiinis on sidruniõli kasutatud umbes 3000 aastat. Euroopas on sidruniõli kasutatud esimesest sajandist pKr. Esimesed kirjalikud allikad pärinevad Itaaliast.
See „vedela päikesepaistena“ tuntud värskelõhnaline eeterlik õli on suurepärane ergutaja ja tujutõstja. Soodustab keskendumist ja stimuleerib ajutegevust. Leevendab hästi meeltesegadust ja parandab töövõimet. Tugevate antiseptiliste omadustega, sobib rasuse naha ja akne korral. Aitab ka juuste väljalangemise ja kortsude vastu.
Antibakteriaalse toime tõttu sobib hästi pindade puhastamiseks. Jätab ruumidesse meeldiva värske lõhna. Koristades: pane veega sprei pudellise ja pihusta pindadele.
LOODUSLIKUD EETERLIKUD ÕLID VS SÜNTEETILISED ÕLID
Sünteetilised õlid ei ole kunagi puhtad. Nad sisaldavad alati tundmatuid kõrval koostisosi mille mõju ei ole kindlaks määratud. Need ei ole elus ja vaid puhaste essentside kontsentreeritud ja elujõulisel energial on kehale ja vaimule raviv mõju. Sünteetilised õlid on niiöelda “surnud” tooted, mida loodusliku ravitsemise seisukohast ei peaks kasutama ravimiseks ega inimese keha ülesehitamiseks ning tugevdamiseks.
Sünteetiliselt toodetud õlid on üksnes lõhnaõlid, s.t et siin me enam aroomiteraapiast kõneleda ei saa. Eeterlikud õlid on erineva kvaliteediga. Nagu veinidel on ka neil head ja halvad aastad (ilm, teised keskkonnamõjud jms). Parfüümide puhul on tähtis suur kogus ja seda nii püsivate kui odavate lõhnade puhul.
Kui soovid eeterlikke õlisid kasutada tervise ja heaolutunde heaks, siis ei tohiks kvaliteedi nimel raha kokku hoida, sest ainult täiesti puhas õli toimib efektiivselt ja maksimaalselt. Tihti segatakse kalleid essentse odavate ebakvaliteetsete lahustega, näiteks sidruniessentsi sidruniheina omaga ja küpressiõli rosmariiniõliga. Väga oluline on ka taimede botaaniline päritolu. On suur vahe, kas taim, näiteks lavendel, kasvab looduses ise või seda on kasvatatud kohas, kus kasutatakse pestitsiide ja kunstlike väetisi.