D-vitamin ehk miks me suvel grippi ei põe?
| 05. 11. 2018
Suvi on aeg mil laadida ennast vitamiindega, et püsida terve kogu pika talve ja pimeda aja vältel. Kuid miks me suvel grippi ei põe? Aga eks ikka selle pärast, et oleme päikese käes ja laseme oma nahal sünteesida D-vitamiini, mis hoiab meie kaitsevõime tugevana.
Mõni meist suutis suvel rohkem D-vitamiini tagavaraks panna, teistel on aga varud juba tühjad ja viirushaigused kallal. Kel on tumedam nahk või suurem rasvaprotsent peavad arvestama, et neil kogunes D-vitamiini ka vähem. Kes aga pidi nautima päikesehetki ainult suurlinnas, siis ka õhusaaste võis vähendada D-vitamiini sünteesi.
Talvel lisa enda menüüsse D-vitamiin
Sügisene tubane lambivalgus D-vitamiini sünteesida ei aita. Kui aga plaanid sügisest päikest lõunapoole nautima sõita, siis peaksid olema kindel, et nahk saaks päikest ka ilma kaitsekreemita ning mitte vahetult pärast pesemist. Naha rasvakiht aitab D-vitamiini sünteesida ja kui see maha pesta siis ka D-vitamiini moodustumine langeb. Samuti ei soovitata vahetult pärast päikestevõtmist duši alla tormata. Talvisel ajal mil ultraviolettkiirgus on väiksem kui suvel ei ole ka päikesevalgus enam piisav D-vitamiini saamiseks. Seepärast on kindlasti vaja alustada D-vitamiini lisandi võtmist ja seda kuni järgmise suveni välja.
Milleks on D-vitamiin vajalik?
Traditsiooniliselt on D-vitamiini peetud vajalikuks meie luude tervisele, kuna aitab kaltsiumil soolestikust verre imenduda. D-vitamiini puudus nõrgestab luude mineraliseerumist ja luude tugevus kannatab. Kui menüüs on piisavalt mineraalaineid, kuid puudu jääb D-vitamiinist, siis on suurem risk ka osteporoosi tekkeks, eriti istuva eluviisiga inimestel.
Lisaks on leitud, et D-vitamiin aitab luumurde vältida, mõjutades lihaste kokkutõmbumist. Eriti aitab D-vitamiin vähendada luumurdi kukkumisel vanemaealistel inimestel. D-vitamiini toime suhtes on kõige tundlikumad teatud tüüpi vöötlihasrakud, mis on olulised just kehaasendi kontrolli ning tasakaalu säilitamisel. Kõigil sportivatel inimestel oluline hoida oma D-vitamiini taset normis kui soovitakse lihasjõudlust heas vormis hoida. Kui sporditakse peamiselt siseruumides, näiteks saalis, võimlas või ujulas võib olla suurem oht ka D-vitamiini defitsiidile. Aktiivne lihastöö aga kulutab D-vitamiini tagavarasid. Kes end sportlaseks ei pea võiks meeles pidada, et ka meie südamelihas vajab oma jõu säilitamiseks D-vitamiini. Unustada ei tohiks ka hambaid, mis samuti uuenemisel või kasvamisel vajavad kaltsiumit, mida saame hea D-vitamiini taseme korral. Laste hammaste vahetumisel ja aukude tekkimisel võiks kontrollida D-vitamiini taset organismis analüüsiga.
D- vitamiin ja geenid
Sarnaselt teiste steroidhormoonidega mõjutab D-vitamiin otseselt DNA uuenemist. Peamised D-vitamiini poolt reguleeritavad geenid on seotud raku normaalse elutsükliga, defitsiidi olukorras võib see tekitada rakkude kontrollimatut vohamist ja seeläbi kasvajate teket. Kõige rohkem on uuritud D-vitamiini mõju rinnanäärme-, jämesoole- ja eesnäärmekasvajatele. Uuringutes on D-vitamiini lisamanustajatel võrreldes platseebo saajatega oluliselt väiksem risk kasvajate tekkeks ning juba diagnoositud kasvajate puhul positiivne mõju prognoosile.
D-vitamiin ja meeleolu
Kes pole rahul kurvameelse elukaaslase või ärevate teismelistega, siis uuringud kinnitavad, et D-vitamiini puudus võib olla meeleolu, depressiooni ja ärevuse põhjuseks. D-vitamiinil on oma roll serotoniini ehk heaolu ja õnne hormooni tootmisel. Suurim mõju on leitud just vanemaealistel inimestel, kelle nahk D-vitamiini enam nii hästi ei sünteesi. Ka ravimite tarvitamine häirib D-vitamiini imendumist.
Enneta haigusi D-vitamiiniga!
D-vitamiin mõjutab ainevahetust, oksüdatiivset stressi ja immuunsust. Oksüdatiivne stress on olukord, kus vabu radikaale on rohkem kui antioksüdante, mis nende tegevuse peatab ja kahjud taastab. Oksüdatiivne stress on loomulik ja vajalik protsess organismis, aga kui tasakaal häirub tekivad kahjustused, kiireneb vananemine, alguse saavad terviseprobleemid. D-vitamiini madalat taset seostatakse nüüdseks suurema riskiga haigestuda kasvajatesse, diabeeti, sclerosis multiplex’i, infarkti, tuberkuloosi ja infeksioonidesse. Viimased kimbutavad meid just päikesevaestel kuudel ja sel ajal on lisandi võtmine hädavajalik, sest ainuüksi toiduga on soovitatud kogust raske kätte saada.
Parima kvaliteediga D3 vitamiinitooted leiad Eliksiirist. Soovitame Terranova D3 50uq vitamiini, mis sobib hästi ka veganitele, sest seal leiduv D-vitamiin pärineb samblikust. Kiire eluviisiga inimestele soovitame kotti kaasa haarata D-vitamiini sprei.
Kui soovid immuunsusele veel toetust pakkuda, siis tsink, C-vitamiin ja punane päevakübar on teaduslikult tõestatud toimega viirushaiguste haigestumist ennetamiseks ja haiguse kestvuse lühendamiseks. Eriti mugav on neid kasutada üheskoos ning mugavas pihustatavas vormis Puhdas+-ilt.
Hoia oma tervist!
Eliksiiri pere