Chaga Eestis – Chaga ehk igavese tervise ja nooruse eliksiir
| On juuli31,2020
Chaga’t ehk musta pässikut (Inonotus obliquus) on ammustest aegadest kõrgelt hinnatud tema tervist toetavate omaduste tõttu. Tuhandeid aastaid on seda looduse “musta kulda” kasutatud nii igapäevase immuunsust tõstva toidulisandina kui tõsisemate haiguste täiendavaks raviks. Eelkõige on musta pässiku abi kasutatud kasvajate puhul. Chaga’t on inimesed tervise parandamiseks kasutatud juba aastatuhandeid.
Chaga puhul on uuritud nii chagast valmistatud ekstraktide toimet kui chagas sisalduvate bioaktiivsete ainete mõju eraldi. Väidetavalt sisaldab chaga endas enam kui 200 erinevat bioaktiivset ühendit. Enimuuritud bioaktiivsed ühendid, mida mustast pässikust leida võib, on triterpenoidid (inotodiool, betuliin, betuliinhape), polüsahhariidid, polüfenoolid ja melaniin.
Mis on chaga ehk must pässik?
Musta pässiku näol on tegemist tagasihoidliku kase tüvel kasvava seenega. Tihti aetakse musta pässikut segamini kasekäsnaga, mis on tegelikult hoopis teine seen (Piptoporus betulinus). Oma nime on must pässik saanud tõenäoliselt selle tõttu, et on sama kõva nagu musta pässi (jäära) pea.
Pässik ei meenuta seent traditsioonilises mõttes, ta on ebakorrapärase kujuga, paari sentimeetri kuni poole meetrise läbimõõduga käsnalaadne moodustis, mille välispind on musta värvi, krobeline ning kaetud lõhedega. Chaga murdmisel musta värvi väliskiht laguneb, aga seene kuldpruuni värvusega ja valge seeneniidiga läbipõimunud “viljaliha” on väga sitke ja tihe ning selle puu küljest eemaldamine nõuab omajagu oskusi.

Abiks kasvajate ravil
Katseklaasis läbi viidud vähiuuringud näitavad, et musta pässiku metanooliga valmistatud ekstraktil on keskmise tugevusega toime teatud liiki vähirakkude arengu pidurdamisel. Uuringute põhjal pärsib pässiku ekstrakt leukeemia ehk verevähi ning kopsu ja käärsoole adenokartsinoomi (näärmelise päritoluga vähkkasvaja) rakkude paljunemist. Nõrgemat toimet avaldab pässiku ekstrakt maksa hepatotsellulaarse adenokartsinoomi (pahaloomuline maksa vähkkasvaja), suu epidermoidse kartsinoomi ja eesnäärme vähi rakkudele.
Üldiselt viitavad katseklaasis läbi viidud uuringute ja loomkatsete tulemused sellele, et chaga takistab teatud liiki kasvajarakkude arengut ning parandab vähihaigete enesetunnet, vähendab higistamist ning omab mõningast vererõhku alandavat ja pulssi aeglustavat toimet.
Eelpool toodud põhjustel kasutatakse chaga’t ja sellest valmistatud ekstrakte sageli toetava vahendina pahaloomuliste kasvajate ravis ning haige enesetunde parandamiseks.
Mustpässiku immuunsust toetavad omadused ja tasakaalustav mõju seedeelundkonnale
Uuemad uuringud näitavad, et lisaks vähivastasele toimele toimib pässiku ekstrakt ka C-hepatiidi ja HI-viiruse vastaselt, omab tugevat antioksüdantset toimet ja mõjutab positiivselt immuunsüsteemi. Mitmed erinevad teadusuuringud on tõestanud ka chaga tugevat bakterite-, seente- ja põletikevastast toimet.
Loomkatsed on näidanud mustast pässikust valmistatud etanooliekstrakti positiivset mõju ka alkoholist põhjustatud maohaavandite ennetamisel ja haavandilise koliidi ehk jämesoolepõletiku puhul. Seetõttu on alust arvata, et chaga’st võib abi olla mao- ja jämesoolehaavandite täiendavas ravis. Samuti on loomkatsed viidanud chaga võimalikele maksa kaitsvatele omadustele.
Chaga hea mõju veresuhkru tasemele, seosed hüperuritseemia ja Alzheimeri tõvega
Palju on uuritud ka teatud chagas leiduvate ühendite (inotodiool jt terpenoidid ja polüsahhariidid) mõju veresuhkru taseme reguleerimisele. Uuringute tulemusel on leitud, et chaga’s sisalduvad polüsahhariidid pidurdavad süsivesikute imendumist, alandades seeläbi veresuhkru taset ja omades positiivset toimet teist tüüpi diabeedi korral. Samuti soodustab chaga lipiidide ehk rasvade ainevahetust.
Katseklaasides läbi viidud uuringute järgi võib chaga’s sisalduv betuliin leevendada ka hüperuritseemiat (suur kusihappe sisaldus veres), mis on muuhulgas üks peamiseid podagra tekkepõhjuseid. Viimased uuringud on viidanud ka chaga’s leiduvate polüsahhariidide kaitsvale mõjule Alzheimeri tõve vastu. Kuna chaga toimet on teadusuuringutes põhjalikumalt käsitletud alles viimased paar kümnendit, toob iga algav aasta teadusmaailmast uut põnevat infot selle väärika, pika ajalooga raviseene kohta.
Kuidas mustapässikut kasutatakse?
Chaga kasutamiseks eemaldatakse must pässik puu küljest ja tükeldatakse 5-6 cm läbimõõduga juppideks. Tükeldatud pässik kuivatatakse kiiresti (max 50-60 ℃ juures) ja säilitatakse kuivas ja pimedas. Nii säilib kuivatatud chaga kuni 3 aastat. Kuigi chagat kogutakse puude küljest aasta ringi, arvas vanarahvas kõige tõhusama olevat kevadel “raiutud” pässiku. “Raiumiseks” valitakse suuremad pässikud, mis kasvavad elusate puude küljes. Seejuures ei tohtinud rahvatarkuse järgi chaga’t puu küljest eraldada terariistaga, vaid lahti taguda puuhaluga.
Kuivatatud chaga kasutamiseks jäetakse pässiku tükid sooja vette 4-5 tunniks seisma, seejärel peenestatakse ja valatakse üle 50 ℃ veega vahekorras 1:5. Saadud segu jäetakse seisma 2 ööpäevaks ja lõpus kurnatakse. Kasvaja täiendavaks raviks ja enesetunde parandamiseks juuakse 3-4 päeva jooksul lonkshaaval 3 klaasi tõmmist. Seejärel valmistatakse uus segu. Tänapäeval leiab chaga’t ka eliksiiride, toonikute ja pulbri kujul.
NB! On oluline, et musta pässikut tarvitades ei loobutaks arsti ettenähtud ravist, sest pässik ei asenda ravimeid!
Chaga Eliksiiri soovitame manustada üks annus 25ml, enne sööki 2 – 3 korda päevas. Päevaseks tarbimiseks soovitatav kogus täiskasvanutele 50ml.
Chaga Pulbrit sega 0,5-1 teelusika täis kuuma vee, lemmiktee või kohviga. Lase 5 minutit tõmmata, et kasulik toime tuleks esile. Pulbrit võid lisada hommikusöökidesse, putrudesse, smuutidesse või jogurtitesse.
Maitsvad retseptid Chaga ehk musta pässikuga
Chaga tee
- 1 osa chaga tõmmist
- 3 osa keevat vett
Lihtne ja imearmsa maitsega musta pässiku smuuti ühele
- 0,5 küpset avokaadot
- 1 banaan
- 100 ml chaga tõmmist
- Maitseks natuke vaniljet
Valmistamine
Mikserda mõnuga kreemjaks ja siidiseks.
Allikas: chagahealth.eu