VITAMIINIPUUDUS EHK AVITAMINOOS: SÜMPTOMID, ET SUL ON VITAMIINIDEST PUUDUS
| On okt.27,2020
Vitamiinipuudus ehk avitaminoos on seisund, mis tekib inimkeha vitamiinide tugeva puuduse tagajärjel. Üldiselt esineb nii talvist kui ka kevadist avitaminoosi. Sugu ja vanuserühm ei mängi rolli selle haiguse puhul.
Vitamiinipuuduse aneemia on sellest veelgi tugevam seisund, mille puhul on organismis tervete punaste vereliblede puudus. Antud haigus tekib siis, kui sul on teatud vitamiinide normist madalam kogus. Vitamiinipuuduse aneemiaga seotud vitamiinide hulka kuuluvad folaat, vitamiin B-12 ja C-vitamiin.
Vitamiinipuuduse aneemia võib tekkida, kui sa ei söö piisavalt toitu, mis sisaldab folaate, B-12-vitamiini või C-vitamiini, või see võib juhtuda, kui teie organismil on probleeme nende vitamiinide imendumise või töötlemisega. Samuti avitaminoosi haiguse peamine esilekutsuv tegur on ühe vitamiini (kõige sagedamini B12) või mitme kasuliku elemendi puudumine.
Vitamiinipuudust saab tavaliselt parandada vitamiinipreparaatide ja toitumisharjumuste muutmisega. Uurime lähemalt, mis põhjustab avitaminoosi, mis on selle peamised sümptomid ning alternatiivne ravi?
Avitaminoosi ehk vitamiinipuudust põhjustavad üldised tegurid:
- tasakaalustamata toitumine;
- seedetrakti äge rikkumine ja tasakaalutus;
- vale dieedi pidamine;
- häiritud ainevahetus;
- sünnitusperiood, imetamine;
- neerude, südame ja maksa kroonilised haigused;
- kõrge vanus
- geneetiline eelsoodumus.
Avitaminoosi täheldatakse kõige sagedamini kätel, nahal ja näol.
Vitamiinipuuduse e avitaminoosi üldised sümptomid:
Avitaminoosi sümptomid sõltuvad sellest, milline vitamiin kehas hetkel puudub. Seetõttu puudub avitaminoosil üleüldine, täpne ja universaalne kliiniline pilt.
Avitaminoosil on peamiselt järgmised sümptomid:
- nõrkus, väsimus;
- ähmane nägemine (koos A-vitamiini puudumisega);
- luu- ja lihaskonna häired (D-vitamiini vitamiinipuudus);
- seedetrakti rikkumine;
- naha koorimine;
- kehv uni, meeleolu kõikumine.
Sümptomite alla kuuluvad ka:
- Õhupuudus
- Pearinglus
- Kahvatu või kollakas nahk
- Ebaregulaarsed südamelöögid
- Kaalukaotus
- Tuimus või kipitus kätes ja jalgades
- Lihasnõrkus
- Isiksusehäired ja isiksuse muutumine
- Ebakindlad liigutused
- Vaimne segadus, unustamine ja kehv mälu
Hea teada!
Kui lapsel diagnoositakse D-vitamiini vitamiini puudus, võib see mõjutada närvisüsteemi arengut ja lapse üldist psühholoogilist seisundit. Loe kuidas D-vitamiini taset tõsta siit.
Avitaminoosi haiguse vormid
Avitaminoosi haigusel on mitu erinevat arenguvormi. Avitaminoos on ühe vitamiini puudumine inimese kehas. Kõige sagedamini on see vitamiin A, E ja Inone. Hüpovitaminoos on eluks vajalike vitamiinide täielik puudumine inimkehas. Viimane vorm võib põhjustada tõsisemaid haigusi. Kui laste kehas moodustub hüpovitaminoos, võib see mõjutada nende füüsilist ja psühholoogilist arengut. Igal juhul mõjutavad avitaminoos ja hüpovitaminoos negatiivselt ka täiskasvanu üldist tervise seisundit.
Hüpervitaminoos
Vitamiinide hüpervitaminoos ehk vitamiinide liigtarbimine inimkehas avaldavad negatiivset mõju. Hüpervitaminoos võib areneda, kui inimene kasutab regulaarselt palju rohkem vitamiine kui ettenähtud päevane norm.
Hüpervitaminoosi arengul on kaks vormi:
- äge (vastavalt kliinilisele pildile sarnaneb mürgitusega);
- krooniline (suures koguses vitamiinide A, B1 ja D regulaarsel kasutamisel).
Hüpervitaminoosi peamised tunnused on järgmised:
- nõrkus ja iiveldus;
- nahal ketendus;
- nahalööve, sügelus;
- peavalu;
- palavik, ebastabiilne temperatuur;
- seedetrakti häired;
- kõhukrambid, lühiajaline valu.
Kuid samal ajal ei pruugi sellised sümptomid alati viidata hüpervitaminoosile. Täpse diagnoosi saamiseks tuleb pidada nõu arstiga.
Meditsiinipraktika näitab, et avitaminoosi haigus on hooajaline. Kõige ägedamalt avaldub haigus talvel ja kevadel.
Kevadine avitaminoos: mis see on ning kuidas seda ära tunda?
Avitaminoosi sümptomid kevadisel perioodil väljenduvad järgmiselt:
- unisus, ärritunud seisund;
- apaatne seisund;
- olemasolevate krooniliste haiguste ägenemine;
- kahvatus, naha koorumine kätel, näol;
- haprad küüned, õhukesed ja kahused juuksed, kaalukaotus.
Lisaks nendele ebameeldivatele sümptomitele võib kevadine avitaminoos põhjustada tõsiseid haigused, nagu näiteks ainevahetushäired ning seedetrakti häired.
Naistel võivad esineda järgmised sümptomid:
- menstruaaltsükli ebakorrapäratus ja valulikud häired;
- käte naha kuivamine;
- lööbed, akne näol.
Reeglina ei põhjusta nahalööbed ebameeldivaid füsioloogilisi aistinguid. Kuid see tunne on väga ebameeldiv. Sellised tervisehäired on tingitud E-vitamiini puuduse ilmnemisest organismis. Naha seisundi eest vastutab E-vitamiin ning seepärast nimetatakse E-vitamiini “nooruse vitamiiniks”.
See on ühtlasi ka põhjus, miks avaldub vitamiini puudus ennekõike kätes. Käte nahk muutub liiga kuivaks, tekivad praod ja koorimine. Avitaminoosi sümptomitel võivad käed sarnaneda seenhaigusega. Sellise sümptomi avaldumisel, peaksid pöörduma esmalt arsti poole.

Küünte ja juuste haprust põhjustab D-vitamiini vitamiinipuudus. D-vitamiini rühm vastutab kaltsiumi tootmise ja säilimise eest organismis. Eelkõige leidub seda vitamiini kalas, lihas ning piimatoodetes. Seetõttu tuleks D-vitamiini puuduse vältimiseks lisada need toidud enda menüüsse, eriti talvisel perioodil.
Kevadist avitaminoosi ravitakse üsna lihtsalt – tasakaalustades oma toitumist ja viibides sagedamini värskes õhus. Selline elurütm kaitseb inimest mitte ainult vitamiinipuuduse, vaid ka paljude teiste haiguste eest.
Talvine vitamiinipuudus
Talvine avitaminoos on kõige tavalisem, kuna just sel perioodil sööb inimene rohkem juba töödeldud toitu ja tarbib vähe looduslikke tooteid.
Talvise avitaminoosi põhjused on järgmised:
Talvine avitaminoos mõjutab eriti vanureid ja lapsi, sest E-vitamiin võib avitaminoosil tekkida närvisüsteemi häireid. Vitamiinipuuduse tõttu on häiritud luude kasv, uni, mälu ning väheneb söögiisu.
Talvel on väga oluline mitte ainult vitamiine kapslite või tablettide kujul kasutada, vaid ka toitumise tasakaalustamine. Tuleb jälgida, et sööksid piisavas koguses taimset toitu ja looduslikke vitamiine ning viibiksid sagedamini värskes õhus.

Laste vitamiinipuudus
Laste vitamiini puudus võib areneda mitte ainult alatoitluse tõttu vaid ka järgnevad tegurid võivad kutsuda esile avitaminoosi:
- nõrk immuunsus;
- nakkus- või viirushaigused;
- rahhiit;
- patoloogia raseduse ajal;
- enneaegne sünd.
E- ja B-vitamiini puudus on lastel kõige tavalisem. E-vitamiini puudus varases eas võib põhjustada lihasnõrkust ja häireid närvisüsteemi töös ka tulevikus. Täiskasvanutel seda patoloogiat ei täheldata, sest E-vitamiini tarnimine toimub rasvkoes. Kui lapsel on avitaminoosi sümptomid, peaksid viivitamatult pöörduma arsti poole.
B-vitamiini puudus võib viia üldise arengu hilinemiseni. Selle puhul on täheldatud järgmisi sümptomeid:
- nõrkus isegi vähese aktiivsusega;
- söögiisu järsk langus;
- mäluhäired;
- lööbed ja koorimine näonahal.
B-vitamiini süstemaatiline puudumine laste kehas võib põhjustada kasvu pidurdumist.
Laste avitaminoos nõuab õiget ravi ning selle puhul tasub konsulteerida arstiga.. Lisaks tervisliku toidu ratsionaalsele kasutamisele võib arst välja kirjutada vitamiine kapslite või tablettide kujul. Vajaliku vitamiini koguse taastamiseks määrake Luu välja õllepärm. Samuti on väga oluline, et laps kõnniks sageli värskes õhus.
Vitamiinipuuduse ravi lastel nõuab tõsist ja ainult professionaalset lähenemist. Kui arenguperioodil ei saa laps vajalikku kogust mineraale ja vitamiine, siis mõjutab see tema arengut ja tervist ka täiskasvanueas.
Avitaminoosi diagnostika ja haiguse kindlaks määramine
Avitaminoosi haiguse kahtluse puhul läbitakse ülddiagnoos, mis hõlmab isikliku läbivaatust üldarsti või immunoloogi poolt. Kui kahtlustad, et see vaevus esineb lapsel peaksid pöörduma esmalt lastearsti poole. Instrumentaal – ega laborikatseid pole vaja sellel puhul läbi viia.
Avitaminoosi ravi sõltub sellest, milline kasulike elementide rühm kehas puudub. Igal juhul on häire korralik ravimine teada ainult pädevale spetsialistile – laste immunoloogile, terapeudile või lastearstile. Tarbida korraga kõiki vitamiine, mis apteekis leiduvad on vastuvõetamatu, sest nii võid olukorda ainult süvendada. Ravi ettevalmistamine tuleb ette näha rangelt individuaalselt.
Avitaminoosi ravi hõlmab ka tervisliku toitumise järgimist ning ei tasu ära unustada looduslikke toidulisandite tarbimist. Väärib märkimist, et looduslikud tooted sisaldavad vitamiine organismile palju paremini omastatavas vormis.
Avitaminoosi ennetamine ja ärahoidmine
Avitaminoosi ehk vitaminiipuuduse ennetamine on üsna lihtne. Peab jälgima ja kinni pidama vaid tervislikust toitumisest ja eluviisist, eriti talvel-kevadisel perioodil.
Eriti oluline on avitaminoosi ennetamine neile, kellel on selle haiguse suhtes eelsoodumus. Selliste inimeste jaoks on oluline enne haiguse võimalikku ägenemist läbida “ettevalmistav etapp”. Sügisel on parem läbida vitamiinikuuri, mis on igaks juhuks kooskõlastatud immunoloogiga.
Avitaminoosi ravi hõlmab ka tervisliku toitumise järgimist ning ei tasu ära unustada looduslikke toidulisandite tarbimist. Väärib märkimist, et looduslikud tooted sisaldavad vitamiine organismile palju paremini omastatavas vormis.
Teatud vitamiinipuuduse aneemiate vorme saad vältida, valides tervisliku toitumise, mis sisaldab mitmekülgset, toitainerikkaid toiduaineid.
Folaadirikka toidu hulka kuuluvad:
- Tumerohelised lehtköögiviljad
- Pähklid
- Rikastatud teraviljatooted, nagu leib, teravili, pasta ja riis
- Puuviljad ja puuviljamahlad
B12-vitamiini rikkad toidud hõlmavad järgmist:
- Munad
- B-vitamiiniga rikastatud toidud, näiteks hommikusöögihelbed
- Piim, juust ja jogurt
- Liha ja koorikloomad
C-vitamiini rikkad toidud hõlmavad järgmist:
- Brokkoli
- Tsitrusviljad ja mahlad
- Maasikad
- Roheline pipar
- Tomatid
Enamik täiskasvanuid vajab järgmisi vitamiine igapäevaselt:
- Vitamiin B12 – 2,4 mikrogrammi (mcg)
- Folaat või foolhape – 400 mcg
- C-vitamiin – 75 kuni 90 milligrammi
Rasedad ja imetavad naised võivad vajada rohkem iga vitamiini.

Multivitamiinid aitavad ennetada vitamiinipuudust
Kui oled mures selle pärast, et kas saad toidust piisavalt vitamiine siis kergel kujul multivitamiin võib olla sulle suureks abiks.
Üldiselt saab enamik inimesi piisavalt vitamiine söödud toitudest, kuid kui toitumine on piiratud, siis võiksid võtta multivitamiini.
Kasutatud allikas: https://thectrforpsychotherapy.com/blog/vitamin-deficiency-symptoms.php
B complex + C-vitamin 50 kaps Terranova (Vegan)
Terranova toodete valmistamisel on koostisosadena kasutatavad taimed kuivatatud külmkuivatamismeetodil, mis aitab säilita nende algse biokeemilise koostise. Taimede külmkuivatamine suurendab ka toitainete suuremat biokättesaadavust. Terranova B-Complex sisaldab omavahel sünergias toimivaid taimseid ühendeid, keha normaalseks funktsioneerimiseks olulisi B-vitamiine ning lisaks C-vitamiini, inositooli ja koliini.
C-vitamiin aitab vähendada väsimust ja kurnatust. Samuti toetab ta organismi normaalset vastupanuvõimet ja hakkamasaamist kevadväsimuse ning stressiperioodidega. B-grupi vitamiinid toetavad organismi põhitoitainete ainevahetuse energiavarustusprotsessi, närvisüsteemi normaalset funktsioneerimist, säilitavad seedesüsteemi lihaste normaalset toonust, omavad rolli naha, juuste ja limaskestade normaalse struktuuri moodustumisel. Meeskonnamängijatena toimivad nad kõige paremini üheskoos.
-
16.99€Lisa korvi
-
Multi-C-vitamin 250 mg Complex 50 kaps Terranova (Vegan)
Terranova toodete valmistamisel on koostisosadena kasutatavad taimed kuivatatud külmkuivatamismeetodil, mis aitab säilita nende algse biokeemilise koostise. Taimede külmkuivatamine suurendab ka toitainete suuremat biokättesaadavust. Terranova Multi-Ascorbate Complexis on koostisosad mittehappeliste askorbaatidena ning see toode sobib eriti hästi ka tundliku maoga inimestele.
C-vitamiin aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest, aitab vähendada väsimust ja kurnatust ning suurendab taimsetest allikatest pärit raua imendumist.
-
19.99€Loe edasi
-
Vitamiin D3 1000IU 250kaps
Solgari D3-vitamiin on valmistatud süvameres kasvanud külmavee kalade kalamaksaõlist, mis on läbinud molekulaarse destillatsiooni selleks, et eemaldada võimalikud kahjulikud reostusained.
Geelkapslisse pakendamine tagab selle optimaalse imendumise. Kolekaltsiferool (D3-vitamiin) on teadaolevalt kõige paremini imenduv D-vitamiini vorm. D-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, mis toetab immuunsüsteemi ja soodustab kaltsiumi imendumist. Aitab hoida luid, lihaste talitlust ja hambaid normaalsetena.
Kuna D-vitamiini tase veres on paljudel Eesti elanikel allapoole soovituslikku, siis vähemalt septembrist aprilli lõpuni (alates 50. eluaastatest aasta ringi) on soovitatav võtta lisaks D-vitamiini rasvlahustuva preparaadina.
-
34.99€Lisa korvi
-