3 abilist koduses karantiini tohtrikapis
| On apr.08,2020
Pole vist praegu pea kedagi, kes ei muretseks enda või lähedaste haigestumise pärast. Sellisel keerulisel ajal on ülimalt oluline oma tervise eest hoolt kanda nii hoolika kätepesu, sotsiaalse distantseerumise kui ka tervisliku toitumisega. Praegune olukord ei võimalda tavapärase rutiini järgi poes käia, et vitamiinide ja mineraalainete poolest tasakaalustatud toidulauda tagada, seega aitavad organismi tervena hoida erinevad toidulisandid. Millised on aga need vitamiinid ja mineraalained, millesse on kõige mõistlikum praegusel ajal investeerida?
Haiguste ennetamiseks ja neist paranemiseks on äärmiselt oluline organismi kaitsevõime tugevdamine ja toetamine. Immuunsüsteemi mõjutavad väga mitmed tegurid, näiteks stress, elustiil, liikumisharjumused ja toitumine. Immuunsüsteem vajab toimimiseks kõiki põhitoitaineid (rasvad, valgud, süsivesikud), asendamatuid aminohappeid ja polüküllastumata rasvhappeid. Oksüdatiivse stressiga võitlemiseks vajab organism pidevalt antioksüdante, mis aitavad parandada kehas tekkivaid oksüdatiivseid kahjustusi. Antioksüdantideks on paljud vitamiinid ja mineraalained, näiteks C-vitamiin ja tsink. Kui vajalikud toitained puuduvad, on ka kaitsefunktsioon häiritud.
C-vitamiin – võimas antioksüdant ja immuunsuse tugevdaja
C-vitamiin on võimas antioksüdant, millel on immuunsust tugevdav toime. C-vitamiin tõstab organismi vastupanuvõimet nii stressile kui ka paljudele haigustele. Mitmed uuringud kinnitavad C-vitamiini kasulikkust nii infektsioonide kui ka külmetushaiguste korral, vähendades nende tõsidust ja kestvust. C-vitamiin võib vähendada külmetushaigustesse jäämise sagedust. Nii stressi kui ka haiguse ajal aga tühjenevad C-vitamiini varud organismis kiiresti, sest organism kasutab C-vitamiini haiguste vastu võitlemisel tekkinud vabade radikaalide neutraliseerimisel. Kui keha varud on lõppenud, ei suuda keha nii tõhusalt haigustekitaja vastu võidelda ning organism võib jääda haigustekitajaga võitlemisel alla. Seega on oluline jälgida, et saaks toidust piisaval hulgal C-vitamiini ning seda ka vajadusel toidulisandina juurde võtta. C-vitamiini toimet tugevdavad näiteks taimsed ühendid flavonoidid (taimepigmendid), mida saame peamiselt tumedat värvi marjadest, aga ka mitmetest köögiviljadest näiteks punasest sibulast jne.
Tsink – aitab ennetada külmetushaigusi ja lühendab viiruste kulgu
Tsingil on palju rolle immuunsuse edendamisel. Kuna inimese organism ei suuda tsinki toota ega kaua säilitada, on vaja seda saada toidust või toidulisanditest. Tsink soodustab võõrkehade ja mikroobide hävitamist, võimaldades õigetel immuunrakkudel ja libledel tungida haigustekitaja rakku ning seeläbi sellega võidelda. Ühtlasi kaitseb tsink organismi vabade radikaalide kahjustuste eest. Tsinki on vaja valgeliblede ja teiste immuunsüsteemiga seotud ühendite funktsioneerimiseks, aidates neil enda tööd teha. Tsinki võiks kasutada ka esimeste viirus- või külmetushaigusete nähtude ilmnemisel, sest see aitab vähendada külmetushaigustesse nakatumist ja lühendada viiruste põdemise aega. Tsinki soovitatakse kasutada ka ennetaval – kui tarvitada tsinki minimaalselt viie kuu jooksul, väheneb risk külmetushaigustesse jääda ning kui juba on haigus kallal, siis kiirendab tsingipreparaatide võtmine paranemisprotsesse.
D-vitamiin – vajalik abimees eriti päikesevaesel perioodil
D-vitamiin on väga oluline vitamiin (õigemini hormoon), millel on kehas palju funktsioone, näiteks immuunsüsteemi toetamine. D-vitamiini ei seostata enam ainult tugevate luude või kaltsiumi imendumisega organismis, sest paljud uuringud seostavad D-vitamiini puudusega ka mitmeid kroonilisi haigusi ning sagedasi infektsioone. Kui päikest on vähe, on ainult toidust keeruline piisavalt D-vitamiini saada, seega tasuks D-vitamiini võtta eriti just talvekuudel ka toidulisandina. Ei saa väita, et D-vitamiin võiks koroona vastu aidata, kuid teadusliku materjali alusel võib järeldada, et D-vitamiin võib aidata võidelda kaasuvate infektsioonidega võitlemisel.
Uuringud on näidanud, et D-vitamiinil on positiivne toime immuunsüsteemile, kuna see tugevdab vererakke, mis hävitavad baktereid). Teadlased usuvad, et D-vitamiin tugevdab ka hingamisteede seintes asuvaid antibakteriaalseid immuunrakke ja D-vitamiini tarvitamine on vähendanud laste hingamisteede haiguste esinemissagedust.
Ajal, kui koroona on levimas ja meditsiinitöötajad on kohutavalt ülekoormatud, katsu ise oma tervise eest võimalikult hästi hoolt kanda. See tuleb kasuks nii neile kui ka sulle!